1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi

Akkuyu NGS’de tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi

Enerji Günlüğü - Mersin’de kurulacak olan Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nde tam kapsamlı inşaat aşamasına...

Akkuyu NGS’de tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi

Enerji Günlüğü - Mersin’de kurulacak olan Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nde tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, Rus Rosatom tarafından yürütülen ve 2023’te açılması planlanan Akkuyu nükleer santral projesinde tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindiğini söyledi. 

Nisan ayında başlanan Akkuyu projesi ile ilgili bilgi veren Dedusenko, "Projede tam kapsamlı inşaat aşamasına gelindi. ‘Doğu', ‘Güney' ve Kuzey' drenaj kanallarının inşa çalışmaları yapılıyor. Reaktör binasının temel plakasının yapımına yönelik çalışmalar sürüyor. Ayrıca Nükleer adanın diğer bölümlerinin inşasına başlanması için de alan oluşturuyoruz. Bu yıl ‘Doğu' kanalındaki yük terminalindeki beton çalışmalarının tamamlanması planlanıyor" dedi. 

Dedusenko, stabil enerji kaynağı sağlamak için ek bir trafo istasyonunun yanı sıra otomatik inşaat ve barınma ihtiyacı tesisatları kurmayı planladıklarını ekledi. 

Mersin’in Gülnar ilçesi Akkuyu bölgesinde yapımı planlanan Akkuyu Nükler Güç Santrali 2010 yılında Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma çerçevesince start aldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması bekleniyor. Her biri bin 200 megavat gücünde 4 reaktörden oluşan santralin üretime başlamasıyla Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılaması hedefleniyor. 

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından yürütülen projede, devletler arası yapılan anlaşma gereği ilk ünitenin temel atıldıktan 7 yıl sonra devreye alınması planlanırken, Türkiye’nin talebi üzerine bu tarihin 2023 yılına çekilmesi hedefleniyor. Santraldeki diğer ünitelerde birer yıl arayla devreye girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler