1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa Enerji ilk 9 ayda kârını yüzde 381 artırdı

Aksa Enerji ilk 9 ayda kârını yüzde 381 artırdı

9 aylık finansal performans sonuçlarını açıklayan Aksa Enerji, Avrupa’da yatırım fırsatları arıyor.

Aksa Enerji ilk 9 ayda kârını yüzde 381 artırdı

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Aksa Enerji, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %381 artırarak 3,91 milyar TL seviyesine yükseltti. Yılın ilk 9 ayında satış gelirlerini %305 artıran Aksa Enerji’nin cirosu ise 33,7 milyar TL olarak hesaplandı.

Aksa Enerji, 9 aylık FAVÖK tutarını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %204 artırarak 5,3 milyar TL seviyesine taşıdı. Özbekistan’da toplam 740 MW kurulu güce sahip 3 santral ile tarihinin en büyük global yatırımına imza atan Aksa Enerji, bu süreçte net finansal borcun FAVÖK’e oranını 1,1 çarpan ile sektör ortalamasının altına çekti.

AVRUPA’DA FIRSAT KOLLUYOR
Şirketin 2022 yılı ilk 9 aylık performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, önümüzdeki dönemde şirketin üretim portföyünü genişletmek adına Avrupa’daki enerji fırsatlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ettiklerinin altını çizdi:

“7 ülkedeki 12 santralimizde sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz için yatırımlarımıza devam ediyoruz. 370 MW kurulu güce sahip Gana Enerji Santralimizde başarıyla yürüttüğümüz doğal gaz dönüşümü ve çift yakıt teknolojisi ile enerji üretimi sayesinde geçen ay ülkenin elektrik şirketi ECG ile 15 yıllık dolar bazlı elektrik satış sözleşmesi imzaladık. 

Diğer yandan, Kazakistan’da sözleşmesini imzaladığımız 240 MW kurulu güce sahip olacak Kızılorda kombine ısı ve enerji santralimizi, 2025 yılı içerisinde devreye almak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz doğrultusunda Avrupa’daki enerji yatırımlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ediyor, yeni projelerle hem varlıklarımızı hem de gelirlerimizi çeşitlendirerek başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz.”

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler