1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Aksa Enerji’den Van’a 75 MW’lık HES projesi

Aksa Enerji’den Van’a 75 MW’lık HES projesi

Enerji Günlüğü- Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin Van’ın Çatak ilçesi Botan Çayı havzası üzerinde kurmayı planladığı 75 MW gücündeki Narlı Barajı...

Aksa Enerji’den Van’a 75 MW’lık HES projesi

Enerji Günlüğü- Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin Van’ın Çatak ilçesi Botan Çayı havzası üzerinde kurmayı planladığı 75 MW gücündeki Narlı Barajı ve HES Projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Proje için ÇED başvurusu yapan firma, diğer izinlerini de tamamlayarak, lisansını almayı ve 3 yıl sürecek inşaat çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

PROJENİN MALİYETİ 288 MİLYON EURO

Narlı Barajı ve HES Projesi’nin yaklaşık yatırım tutarının 288 milyon Euro olması hedefleniyor.

HES’in Botan Çayı’nın 1280 m talveg kotunda inşa edilmesi planlanıyor. Proje alanına Van, Edremit, Bahçesaray, Çatak, Pervari, Siirt karayolunun Çatak ilçesini geçtikten sonra 4 km’lik bir yol ile ulaşılacağı ve projede ayrıca tesislere ulaşım için 4 km’lik bir servis yolu yapılacağı bildiriliyor.

3 TÜRBİN KULLANILACAK

Barajın maksimum rezervuar hacmi 60,69 hm3, gövdenin dolgu hacmi ise 5.027.000 m3 olacak. Narlı HES’in dizaynı ise 2x36.250 MW+1x2.500 MW olacak. HES dizaynında herbiri Francis-düşey eksenli 3 adet türbin bulunacak. 

Aksa Enerji'nin 11'i lisanslı 9 'u lisans aşamasında olan toplam 20 HES projesi bulunuyor. Bunlardan bir adetinin işletmeye alınmış olduğu belirleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler