1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aksa, Financial Times borsa endeksine girdi

Aksa, Financial Times borsa endeksine girdi

Aksa Enerji, piyasa değerindeki yüzde 141’lik artışın etkisiyle Financial Times Stock Exchange (FTSE) Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri Endeksi’ndeki büyük ölçekli şirketler arasına girdi. 

Aksa, Financial Times borsa endeksine girdi

Enerji Günlüğü - Ülke içinde ve dışında elektrik üretim ve satış faaliyetleri yürüten, Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Aksa Enerji, küresel piyasalarda adından daha çok söz ettirecek bir konuma yükseldi. Piyasa değerini yüzde 141 artıran Aksa Enerji, Financial Times Stock Exchange (FTSE) Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri Endeksinde büyük ölçekli şirketler arasında yerini aldı.  

FTSE Gelişmekte olan Avrupa Ülkeleri Endeksi yılda iki kez şirketlerin piyasa değeri sıralamaları baz alınarak oluşturuluyor. 16 Eylül 2022 tarihi itibarıyla efektif olacak değerlendirme sonucu kapsamında, Aksa Enerji, 2021 Aralık-2022 Haziran döneminde gösterdiği performansla piyasa değerini yüzde 141 artırarak orta ölçekli şirketler endeksini de atlayıp büyük ölçekli şirketler endeksine dahil edildi. 

Aksa Enerji hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören önde gelen enerji oyuncuları arasında yer alıyor. Aksa Enerji, son yıllarda yurt içindeki elektrik piyasasında yaşanan istikrarsızlığa rağmen, yurt dışındaki dövize dayalı elektrik satış anlaşmaları sayesinde ciddi bir ciro ve kâr artışı sağlamasıyla biliniyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler