1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Alman Çevre Bakanı: Yenilenebilir enerjide büyümeyi yavaşlatabiliriz

Alman Çevre Bakanı: Yenilenebilir enerjide büyümeyi yavaşlatabiliriz

Enerji Günlüğü - Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, nükleer enerji üretiminden çıkışın maliyetlerini tüketicilerin yükleneceği endişelerinin...

Alman Çevre Bakanı: Yenilenebilir enerjide büyümeyi yavaşlatabiliriz

Enerji Günlüğü - Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, nükleer enerji üretiminden çıkışın maliyetlerini tüketicilerin yükleneceği endişelerinin önüne geçmek için atılacak adımlarla, çevreci enerji üretimine geçiş sürecinin yavaşlatılması gerekebileceğini söyledi. Seçimlere bir yıl kalan Avrupa'nın en büyük ekonomisinde elektrik faturaları, nükleer enerjinin yerini yenilenebilir enerjiye bırakma yolunda iddialı hedefleri olan Angela Merkel için önemli bir kaygı sebebi olmaya başladı. Yenilenebilir enerjiye sağlanan, piyasanın üstündeki tarifeler sayesinde Almanya'da güneş ve rüzgar enerjisi alanında hızlı büyüme sağlandı. Uzmanlar, elektriğinin yüzde 25'ini çevreci kaynaklardan elde elden Almanya'nın 2020 yılı için yüzde 35 hedefini yakalama yolunda ilerlediği görüşünde.

Financial Times Deutschland'a konuşan Çevre Bakanı Peter Altmaier, 'Eğer bu tempyu korursak, azaltılması gereken bir enerji fazlasına sahip olacağız. Bu kimsenin işine yaramaz' dedi. Yeşil enerjideki hızlı ve maliyetli artışın, tüketiciler için yüksek maliyet getirdiğini ve şebeke üzerine aşırı yük bindirdiğini söyleyen Altmaier, 'Bunlar iyi planlamayla üstesinden gelinebilecek maliyetler' dedi. İsveçli enerji şirketi Vattenfall'ın Almanya'daki birimi, 150 milyar Euro'luk yatırım gerektiren elektrik için tüketicilerin ödediği miktarın 2020 yılında yüzde 30 daha fazla olabileceğini söyledi.
(EurActiv)

Önceki ve Sonraki Haberler