1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Alman hükümeti Azeri gazı kredisine kefil oldu

Alman hükümeti Azeri gazı kredisine kefil oldu

Enerji Günlüğü - Alman hükümeti TANAP  için Azerbaycan devlet işletmesi CJSC'ye bir Alman bankası tarafından açılacak bir buçuk milyar dolarlık...

Alman hükümeti Azeri gazı kredisine kefil oldu

Enerji Günlüğü - Alman hükümeti TANAP  için Azerbaycan devlet işletmesi CJSC'ye bir Alman bankası tarafından açılacak bir buçuk milyar dolarlık krediye kefil oldu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya hükümeti yıllar önce enerji şirketi EON’un Azerbaycan ile imzaladığı kapsamlı doğalgaz sevkiyatı anlaşması çerçevesinde Azerbaycan'dan yapılacak doğalgaz sevkiyatı için Azerbaycan devlet işletmesi CJSC'ye bir Alman bankası tarafından açılacak bir buçuk milyar dolarlık krediye kefil oldu. Kredi CJSC'nin Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz doğalgaz yataklarındaki hissesiyle Türkiye'den geçecek olan TANAP boru hattının finansmanında kullanılacak. 

Maliye Bakanlığının Federal Meclis Bütçe Komisyonu'na gönderdiği yazıda Azerbaycan'dan yapılacak doğalgaz alımlarının Avrupa ve Almanya'nın enerji ikmalini güvence altına alacağı belirtildi. Ayrıca Bakanlık kredinin Azerbaycan tarafından devlet garantisi altına alındığını ve gaz satışından elde edilecek gelirle geri ödeneceğini duyurdu.

Almanya hükümetinin, "Almanya'nın devlet çıkarları açısından önem taşıyan" yurt dışındaki projelerin finansmanına kefil olma yetkisi bulunuyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler