1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Almanlar nükleere içeride karşı, dışarıda yandaş...

Almanlar nükleere içeride karşı, dışarıda yandaş...

Yeşiller tarafından Almanya Parlamentosu'nda verilen bir soru önergesi, Berlin'in ülkede nükleer enerjiden vazgeçerken, ülke dışında bu faaliyetlere destek...

Almanlar nükleere içeride karşı, dışarıda yandaş...

Yeşiller tarafından Almanya Parlamentosu'nda verilen bir soru önergesi, Berlin'in ülkede nükleer enerjiden vazgeçerken, ülke dışında bu faaliyetlere destek verdiğini ortaya çıkardı. Federal Ekonomi Bakanlığı'nın soru önergesine verdiği cevapta, Federal hükümetin Romanya ve Hindistan gibi ülkelerde nükleer santral inşaası yapan Alman şirketlere bazı kolaylıklar göstermeye hazır olduğu belirtildi.
Bakanlık açıklamasında Almanya'nın nükleerden vazgeçme kararının diğer ülkelerin "nükleer teknolojiyi kullanma hakları"nı etkilemediği ifade edildi.
Açıklamaya göre Federal hükümet, Çin'in Hainan bölgesinde inşaat çalışmalarına katılan bir şirkete ihracat kredisi alabilmesi için teminat vermek üzere teklif aldı. Bakanlık, Berlin hükümetinin Hindistan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve Finlandiya'da kurulacak nükleer santraller için de Alman şirketlerine ihracat kredisi almak üzere teminat vermeye hazır olduğu vurgulandı.
Soru önergesini veren Yeşil milletvekili Ute Koczy, aldığı cevap üzerine Merkel hükümetini 'riyakar ve tutarsız' olmakla suçladı.
Almanya'da 10 yıl içinde nükleerden vazgeçme kararının büyük bir parlamento çoğunluğu ile ve toplumsal uzlaşmayla alındığını belirten Koczy, Federal hükümetin başka ülkelerde nükleer teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmasının anlaşılamaz olduğunu söyledi.
Alman medyasında yeralan haberlere göre Çin, Hindistan ve Romanya'da yapılması planlanan nükleer santrallerin güvenlik standartları uzmanlar tarafından yoğun bir şekilde eleştiriliyor.
(DÜNYA BÜLTENİ)

Önceki ve Sonraki Haberler