1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Almanya’nın güneş enerjisi kapasitesi geçen yıl yarı yarıya düştü

Almanya’nın güneş enerjisi kapasitesi geçen yıl yarı yarıya düştü

Enerji Günlüğü – Almanya’da 2013 yılı toplam kurulu güneş enerjisi kapasitesi bir önceki yıla göre yarı yarıya bir düşüşle 3.3 GW olarak gerçekleşti.Almanya...

Almanya’nın güneş enerjisi kapasitesi geçen yıl yarı yarıya düştü

Enerji Günlüğü – Almanya’da 2013 yılı toplam kurulu güneş enerjisi kapasitesi bir önceki yıla göre yarı yarıya bir düşüşle 3.3 GW olarak gerçekleşti.

Almanya Federal Network Ajansı Bundesnetzagentur’un yeni verilerine göre Almanya'nın 2013 yılında toplam kurulu güneş enerjisi kapasitesi 3.3 GW oldu. Bir önceki yıl toplam güneş enerjisi kapasitesi 7.6 GW idi.

2012 yılında pazar araştırma şirketi EuPD ülkenin güneş enerjisi kapasitesini 2013 yılı için 3.9 GW olarak tahmin etmişti.

Aralık ayının kurulu kapasitesi ülkenin destek planının altında gerçekleşerek 166 MW oldu.

Yeni Alman koalisyon hükümeti yazın yürürlüğe koymayı umduğu yeni enerji yasalarında güneş enerjisi için 2.5 GW kapasite hedefi koymayı istiyor. Hükümet aynı zamanda kendi enerjisini tüketenlerden vergi alma planları nedeniyle de eleştiriliyor.

Alman güneş enerjisi ticaret grubu BSW-Solar’ın başkanı Günther Häckl, durumu çiftçileri teşvik amacıyla kendi bahçesinde yiyecek yetiştiren insanlardan vergi almaya benzeterek, “ İklim dostu güneş enerjisi üreticilerin cezalandırmak sapkınca ve amaca ters düşen bir durum” dedi.

Böylesi bir vergilendirmenin aynı zamanda 900 bin kişinin işini riske atacağı uyarısı da yapılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler