1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Alstom Grid Türkiye, dünyanın en büyük şönt reaktörünü üretti

Alstom Grid Türkiye, dünyanın en büyük şönt reaktörünü üretti

Enerji Günlüğü - Alstom Grid Türkiye yine bir ilke imza attı ve 36 bin MVA üretim kapasitesiyle dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından...

Alstom Grid Türkiye, dünyanın en büyük şönt reaktörünü üretti

Enerji Günlüğü - Alstom Grid Türkiye yine bir ilke imza attı ve 36 bin MVA üretim kapasitesiyle dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biri olan Gebze tesislerinde dünyanın en büyük 3 fazlı ayarlı şönt reaktörünü üretti. TEİAŞ’ın (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) siparişi üzerine üretilen dört adet 250 MVAr 420 kV ayarlı şönt reaktörlerinden ilki fabrika kabul testlerini başarıyla tamamladı.  Reaktörlerin fabrika kabul testlerine TEİAŞ İşletme ve Trafo Merkezleri Tesis Daire Başkanları, TEİAŞ Kabul Heyeti, TSE temsilcisi, Danışman ve Gözlemciler katıldı. Testlerde TEİAŞ adına danışman olarak bulunan, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) ve Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi’nin (CIGRE) önde gelen üyesi Roma Üniversitesi Emeritus Profesör Francesco Iliceto sonucu “büyük başarı ” olarak nitelendirdi.

Reaktörler TEİAŞ tarafından İstanbul Yeni Bosna, İkitelli, Maltepe ve Davutpaşa’daki 380 kV trafo merkezlerinde, hattın kapasitif yüklenmesi sonucu sistemde oluşabilecek gerilim yükselmelerine karşı kullanılacak. Geniş bir ayar sahasında kullanılabilen ve değişen ihtiyaca göre ayarlanabilen bu şönt reaktörler sayesinde, TEİAŞ verimliliği artırabilecek. Öte yandan aynı trafo merkezi için birçok farklı değerlerde reaktörler almak yerine bir adet ayarlı reaktör alarak yatırım ve yedek tutma maliyetini azaltacak- optimize edilmiş bir Akıllı Şebeke çözümü.