1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Alstom Siemens birleşmesine AB soruşturması

Alstom Siemens birleşmesine AB soruşturması

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği (AB), Alman teknoloji şirketi Siemens’in Fransız kamu enerji şirketi Alstom’un yüzde 50’sini satın alarak birleşme...

Alstom Siemens birleşmesine AB soruşturması

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği (AB), Alman teknoloji şirketi Siemens’in Fransız kamu enerji şirketi Alstom’un yüzde 50’sini satın alarak birleşme kararına rekabet soruşturması açtı.

Alstom ve Siemens’in demiryolu sektöründe faaliyet gösteren kanadı Siemens Mobility’nin geçen yıl aldıkları birleşme kararının sektörde rekabeti azaltabileceğini düşünen Avrupa Komisyonu bu olaya ilişkin soruşturma başlattı. 

Euronews'un haberine göre, iki rakip firma birleşmesiyle demiryolu alanında Avrupa’nın en büyük şirketi olmayı amaçlıyor. Bu sebeple Avrupa Komisyonu, Çinli dünya devi CRRC ve Kanada'nın Bombardier Transportation şirketi ile rekabet edebilecek bir Alman-Fransız demiryolu lideri yaratabilecek bu anlaşmanın fiyatların yükselmesine yol açabileceğini, bunun sonucu olarak da tüketicilerin zarar görebileceğini açıkladı. 

Soruşturmanın sonucu 21 Kasım tarihinde belli olacak. Birleşmenin sonucunda her iki şirketinde demiryolu sektöründe toplam 16 milyar Dolarlık gelir elde etmesi öngörülüyor. Siemens-Alstom ortaklığının bu birleşme ile demiryolu araçları üretiminde dünya ikincisi, sinyalizasyon alanında da dünya birincisi haline geldi.

SİEMENS ALSTOM’UN YARISINI SATIN ALDI

Önceki ve Sonraki Haberler