1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Alstom`dan 100 milyon Euro`luk üç hidro siparişi

Alstom`dan 100 milyon Euro`luk üç hidro siparişi

Enerji Günlüğü - Hidroelektrik ekipman tedarikçisi Alstom, Alpaslan II (292 MW), Yukarı Kaleköy(636 MW) ve Tepekışla(72 MW) olmak üzere, toplam yaklaşık...

Alstom`dan 100 milyon Euro`luk üç hidro siparişi

Enerji Günlüğü - Hidroelektrik ekipman tedarikçisi Alstom, Alpaslan II (292 MW), Yukarı Kaleköy(636 MW) ve Tepekışla(72 MW) olmak üzere, toplam yaklaşık 100 milyon Euro değerinde üç büyük HES projesi için anlaşma imzaladı. 

ENERJİSA'YA 115 MW'LİK İKİ DİKEY TÜRBİN

Alstom Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Şirket, Enerjisa'nın (Sabancı ve E.ON ortaklığı) Muş yakınlarında Murat Nehri üzerinde bulunan Alpaslan II projesi kapsamında iki adet 115 MW ve iki adet 31 MW dikey Francis türbini (toplam 292 MW) temin edecek. Alstom ayrıca, projenin ana giriş vanaları, generatörler, generatör transformatörler, şalt sahası ekipmanları ve kontrol sisteminin tedarik, mühendislik ve kurulumunu üstlenecek.

CENGİZ-ÖZALTIN'A KALEHAN'A DİKEY FRANCIS

Cengiz ve Özaltın ortak girişimine ait Kalehan Enerji’nin Bingöl yakınlarındaki Yukarı Kaleköy projesi için de Alstom bir adet 30.6 MW dikey Francis türbini, generator ve 380 kV şalt sahası ekipmanları dahil olmak üzere, generatör transformatörlerini, kontrol sistemini ve geri kalan tüm elektrik ekipman ve sistemlerini sağlayacak.

SANKO'NUN TEPEKIŞLA'SINA DA ÇÖZÜM

Alstom'un sipariş anlaşması imzaladığı üçüncü proje ise SANKO Enerji’nin Tokat yakınlarında Kelkit nehri üzerindeki Tepekışla Santrali. Şirket bu santralin iki adet 35 MW “SAM” tipi yatay Kaplan türbini, ana giriş vanaları, generator ve bir adet 4 MW ekolojik yatay Francis türbin generatör setini tedarik edecek. Tepekışla projesi için temin edilecek 35 MW ünite büyüklüğü ile SAM üniteleri Alstom’un "az düşülü" hidroelektrik projeleri alanındaki iddialı bir ürünü. Bu türbin, kendi türünde bir dünya rekoru olacarak nitelendi.

YILDA YAKLAŞIK 3.500 GWH ÜRETECEKLER

Alstom Türkiye'nin açıklamasına göre, siparişleri alınan bu üç proje, toplamda yılda yaklaşık 3.500 GWh üretimle, senelik 242.000 GWh üretimi olan Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimine önemli bir katkı sağlayacak. Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin sözleşmeler hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’de enerji altyapısına 1950’li yıllardan beri katkı sağlıyoruz ve bu zamana kadar buradaki her üç büyük enerji şirketiyle de birçok önemli proje gerçekleştirdik. Son olarak yaptığımız sözleşmeler bu şirketlerin Alstom’un derin bilgisine, tecrübesine ve iş kalitesine olan güvenini gösteriyor. Kendileriyle yeniden çalışıyor olmaktan dolayı son derece gururluyuz."

ALSTOM TÜRKİYE İLK 100'DE

Adil Tekin, Alstom'un Türkiye’nin lider hidroelektrik ekipman tedarikçisi olduğunu belirterek, Şirket'in 60 yılı aşkın bir süredir, ülkedeki hidro generatör pazarının yüzde 50’sini elinde tuttuğunu söyledi. Türkiye'de 1200 çalışanıyla, güç üretimi ve güç iletimi alanlarında tüm bölge çapında anahtar teslimi iletim projelerini yönetme kapasitesine sahip Alstom Grid, Gebze fabrikasındaki üretiminin yüzde 85'ini ihraç ediyor. Şirket, İSO'nun düzenlediği En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında yıllardır ilk 100’de yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler