1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Alt geçitler karanlıkta kalabilir

Alt geçitler karanlıkta kalabilir

Bedelini Hazine’nin ödediği sokak aydınlatmaları krize yol açtı. 2015 yılı sonuna kadar sokak aydınlatma bedellerini karşılayacak olan Hazine, her ay...

Alt geçitler karanlıkta kalabilir

Bedelini Hazine’nin ödediği sokak aydınlatmaları krize yol açtı. 2015 yılı sonuna kadar sokak aydınlatma bedellerini karşılayacak olan Hazine, her ay yapılan tüketim ölçümlerinin ardından elektrik dağıtım şirketlerine, sokak aydınlatması için ödeme yapıyor. Son dönemde sokak aydınlatması giderleri konusunda Hazine ile elektrik dağıtım şirketleri arasında alt geçit krizinin yaşandığı ortaya çıktı. Krizin sebebi, Hazine Müsteşarlığı’nın, mevzuat gereğince alt geçitlerin sokak aydınlatması kapsamına girmediğini ileri sürerek elektrik bedelini karşılamak istememesi. Hazine’ye göre alt geçitlerin bedelini belediyeler ödemeli.

KRİZİ EPDK ÇÖZECEK

Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 3'ü cadde ve sokak aydınlatmalarına gidiyor. Sokak aydınlatma ve trafik sinyalizasyonunda kullanılan elektriğin bedelini Hazine karşılıyor. Hazine’nin yıllık aydınlatma bedeli 1 milyar lirayı buluyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Hazine’nin itirazlarını dikkate alarak sokak aydınlatmaları için yeni bir düzenleme yapmalı. Buna göre mevcut düzenlemede yer alan ifadeler netliğe kavuşturulmalı. Alt geçitlerin de aydınlatması kapsamında olduğunu gösteren düzenleme yapmalı. Aksi halde, parayı belediyeler ödeyecek. Belediyelerin ödeme yapmaması durumunda alt geçitler karanlıkta kalacak.
(ZAMAN)

 

Önceki ve Sonraki Haberler