1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Anel, tek projede en büyük kapasiteli GES`i tamamladı

Anel, tek projede en büyük kapasiteli GES`i tamamladı

Enerji Günlüğü - Anel Grup,Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacak 5.3 MWp'lik...

Anel, tek projede en büyük kapasiteli GES`i tamamladı

Enerji Günlüğü - Anel Grup,Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacak 5.3 MWp'lik GES'in kurulumunu tamamladı.

Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olmaözelliğiyle adından söz ettiren Anel Grup’un başarıyla tamamladığı Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp güneş enerjisi santrali ile, yılda 4 bin ton karbon salınımının önüne geçilecek ve Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ü karşılanacak. Ayrıca santral, yıllık 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda yıllık yaklaşık 2,25 milyon m3 doğalgaz tüketimini önleyecek.

YILDA 8.5 GWh BÜYÜKLÜĞÜNDE ELEKTRİK ENERJİSİ

Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yılda 8,5 GWh büyüklüğünde elektrik enerjisi olarak katkı sağlayan güneşenerjisi santrali, görsel kirliliği de minimize edecek şekilde tasarlandı. Taşıyıcı sistem üzerinde bulunan, yerden sadece 1,8 metre yüksekliğe sahip olan güneş panelleri, bölgede meydana gelen sert rüzgâr yükünü karşılayacak şekilde projelendirildi. Anel Grup, imalat aşamasında 90 yerel saha çalışanına istihdam sağlayan güneş enerjisi santrali projesinin tamamlanmasıyla birlikte toplamda 7 tam zamanlı çalışanı da bünyesine kattı.

Açılış töreninde konuşan ve diğer üniversitelere ve kurumlara örnekteşkil edecek nitelikte öncü bir projeye imza attıklarını belirten Anel Enerji Proje Koordinatörü Enver Kır, “Lisanssız elektriküretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen bu projemiz,üniversite kurumu tarafından yaptırılan, Türkiye’deki tek projede enyüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Ayrıcaihtiyaç fazlası enerjinin satışı yapılarak kar elde etmek amaçlanmadığından,üniversitelere tanınan haklar gereğince 1 MW üzerinde kurulu güce sahip teklisanssız santral. AnelEnerji olarak, birçok açıdan örnek teşkil edecek buprojenin önemini benimsedik ve santralde kullanılan tüm ekipmanlar için yüksekverimliliğe sahip ürünleri tercih ederek kurulumun her aşamasını büyük bir titizlikletamamladık. Ayrıca projemizde, santral sahası içerisinde inşa edilen idaribinada bulunan SCADA sistemi odası ile kapsamlı veri izleme, kaydetme vehaberleşme yapılıyor. Proje bu özelliği ile de farklılıklarından birini ortaya koyuyor”şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler