1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ankara’da belediye otobüsleri elektrikliye dönüştürülecek

Ankara’da belediye otobüsleri elektrikliye dönüştürülecek

Seri üretimi için onay belgesi alınmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 23 eski EGO otobüsünü tam elektrikli otobüse dönüştürecek. 

Ankara’da belediye otobüsleri elektrikliye dönüştürülecek

Enerji Günlüğü - Seri üretimi için onay belgesi alınmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 23 eski EGO otobüsünü tam elektrikli otobüse dönüştürecek. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş. tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek üretilen ve AB standartlarında testleri başarıyla geçen “Türkiye'nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü” için tüm süreçler tamamlandı. 1994 model eski bir dizel otobüsün dönüştürülmesi ile üretilen yüzde 100 yerli elektrikli otobüs, “Seri Tadilat Tip Onay Belgesi” aldı. Belgenin alınma süreci devam ederken, mevcut prototip otobüste geliştirme ve güncelleme çalışmaları da tamamlandı.

İLK ETAPTA 23 EGO OTOBÜSÜ DÖNÜŞTÜRÜLECEK

BELKA yönetimi, onay belgesinin alınmasının ardından ilk etapta 23 EGO otobüsünde başlatılacak ön seri imalat için hazırlıkların devam ettiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsünü gururla sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise “Seri Tadilat Tip Onay Belgesi” aldık ve 23 eski EGO otobüsümüzü dönüştüreceğiz. Ankara’mızı çevre dostu otobüslere kavuşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

ÇEVRECİ, EKONOMİK VE SESSİZ

BELKA tarafından sıfır elektrikli otobüs maliyetinin 3’te 1 maliyetine dönüştürülen yüzde 100 elektrikli otobüs, sadece yakıt farkı ile 3,5 yılda kendini amorti etme özelliğine sahip.

Dönüşüm işleminden sonra kullanım ömürleri 15 yıl uzayan ve yüzde 80’e yakın yakıt tasarrufu sağlayan otobüsler, sessiz ve çevreci olma özelliğinin yanı sıra gece şarjıyla birlikte 3-4 saatlik şarjla yaklaşık 300 ila 400 kilometre yol yapabiliyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler