1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Anket: Filtresiz santraller bir yıla devreye girer

Anket: Filtresiz santraller bir yıla devreye girer

Kapatılan baca filtresiz kömür santrallerinin bir yıl içinde hazırlıklarını tamamlayarak yeniden devreye girebileceklerine inananlar çoğunlukta.

Anket: Filtresiz santraller bir yıla devreye girer

Enerji Günlüğü - Kapatılan baca filtresiz kömür santrallerinin bir yıl içinde hazırlıklarını tamamlayarak yeniden devreye girebileceklerine inananlar çoğunlukta.  

Baca gazı filtresi başta olmak üzere çevreye dair yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle yılbaşında kapatılan santrallerin akıbeti merak ediliyor. Kimi ilgili şirketlerden yapılan açıklamalar ile şirket yetkililerine dayandırılan bazı haberlerde bu santrallerin kısa süre içinde devreye girebilecekleri ifadeleri yer alıyor. Ancak uzmanlar, bu santrallerin eksiklerinin birkaç ay içinde giderilebilecek basit konular olmadığına dikkat çekiyor. 

Enerji Günlüğü, kapalı santrallerin durumuna ilişkin Twitter’da (https://twitter.com/enerjigunlugu) bir anket düzenledi. Santraller sizce ne zaman devreye girer sorusu icin “6 ayda”, “1 yılda”, “2 yılda” ve “Hiç bir zaman” cevap seçenekleri olarak verildi. 133 kişinin katıldığı ankete cevap verenlerin yüzde 38.3’ü santrallerin 6 ay içinde devreye alınabileceği şıkkını işaretledi. Yüzde 20.3’ü 1 yıl, yüzde 15’i 2 yıl diye cevap verirken, bu santrallerin bir daha hiç devreye alınmayacağını düşünenlerin oranı yüzde 26.3 olarak kaydedildi. 

Ankete katılanlar arasında 6 ayda devreye girer diyenlerle 1 yılda devreye girenlerin yüzde 60’a yakın çoğunluğu temsil ettiğine bakılırsa, çoğunluğun bu santrallerin 1 yıl içinde yeniden elektrik üretimine başlayabileceklerine inanıldığı söylenebilir. 

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler