1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Antalya havalimanı güneş santrali devrede

Antalya havalimanı güneş santrali devrede

Enerji Günlüğü - Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı’na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı....

Antalya havalimanı güneş santrali devrede

Enerji Günlüğü - Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı’na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı. İki santralin yıllık enerji üretim kapasitesi ise toplam 796 bin 093 kw olarak tasarlandı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen proje kapsamında hazırlanan iki güneş enerjisi santralinin yapımına Ağustos 2013 tarihinde başlandı. Güneş panelleri Yingli Solar Türkiye tarafından tedarik edilen projede Form Solar, ihale sahibi olan İpekyüz Elektrik firmasına projelendirme, ürün temini uygulama desteği ile birlikte devreye alma hizmeti sundu. Üç firmanın iş birliği sonucunda güneş enerjisi santralleri Aralık 2013 tarihinde devreye alındı.

UĞUR KILIÇ: YENİ PROJELER YOLDA

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, havalimanlarında yapılan projeyi Form Solar ile birlikte hızla ve eksikiz bir şekilde tamamladıklarını belirterek, Yingli Solar’ın 2012 ve 2013 yılında dünya pazar lideri olarak kapattıklarını hatırlattı. Kılıç şunları söyledi:

"Bu iki projede Yingli Solar’ın dünya tarafından kalitesi ve verimliliği ispatlanmış panellerimizi kullandık. Her projede 962 adet olmak üzere toplam bin 924 adet260 W yüksek verimlilik sağlayan Yingli Solar paneli yer aldı. Bu panelleri DHMİ’nin yüksek verimlilik talebine cevap vermek amacıyla çok hızlı bir şekilde tedarik ederek, projeyi tamamladık. Havalimanlarının ihtiyacı olan elektrik ihtiyacının büyük bir bölümü Yingli Solar panelleriyle sağlanacak. Yingli Solar olarak kısa zaman içinde Türkiye’de pek çok yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

BEHAR: YATIRIM İÇİN EN UYGUN DÖNEMDEYİZ

Form Temiz Enerji Genel Müdürü Enis Behar ise havalimanları, otel ve tatil merkezleri gibi günün her saati elektrik enerjisine ihtiyaç duyan kurumların güneş enerjisi projelerine yatırım yapmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Türkiye’nin güneş enerjisi bakımından çok avantajlı bir ülke olduğunu anlatan Behar, şirketlerin bu kaynağı en iyi şekilde kullanmak için güneş enerjisi yatırımlarını geç kalmadan yapmaları gerektiğini vurguladı. Behar'a göre 2014 yılı güneş enerjisine bu yatırım yapmak için en uygun dönem...

Önceki ve Sonraki Haberler