1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aralık’ta verilecek kapasite desteği yüzde 39 arttı 

Aralık’ta verilecek kapasite desteği yüzde 39 arttı 

TEİAŞ’ın piyasa şartlarında çalışması zorlaşan elektrik santrallerine vereceği kapasite desteği Aralık’ta bir önceki aya göre %39 artarak 338 milyon 445 bin TL olacak.

Aralık’ta verilecek kapasite desteği yüzde 39 arttı 

Enerji Günlüğü - Aralık’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 44 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 338,4 milyon TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin yaklaşık 243 milyon TL’si doğal gaz santrallerine verilecek.  

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Aralık ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 44’üne Aralık ayı için toplam 338 milyon 444 bin 634 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 43 santrale yaklaşık 243 milyon lira ödeme yapılmıştı. Böylece Aralık döneminde ödenecek toplam tutar bir önceki aya göre %39,4 artış kaydetti.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 15’i doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 1’i ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santrali ve 10’u da hidroelektrik santrali. 

ÖDEMENİN 243 MİLYON TL’Sİ DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Aralık ayında ödemelerden en yüksek payı doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 15 santrale toplam 242 milyon 667 bin 934 TL kapasite ödemesi yapılacak. En fazla desteği de 25 milyon TL'yi aşan destekle Hamitabat Doğal Gaz Santrali aldı. 

YERLİ KÖMÜR SANTRALLERİNE 66 MİLYON TL DESTEK

Aralık ayında yerli kömürle çalışan elektrik santrallerine toplam 65 milyon 614 bin 320 TL kapasite desteği verilecek. Yerli ve ithal kömür yakıtlı 4 santrale de toplam 2 milyon 266 bin TL kapasite desteği verilecek.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler