1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Arama sahaları daralacak, petrol yatırımcısı artacak

Arama sahaları daralacak, petrol yatırımcısı artacak

Enerji Günlüğü - Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıyla Petrol Kanunu'nun 40'a yakın maddesinde değişiklik yapılacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı...

Arama sahaları daralacak, petrol yatırımcısı artacak

Enerji Günlüğü - Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıyla Petrol Kanunu'nun 40'a yakın maddesinde değişiklik yapılacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tasarıla ilgili bilgi verirken "Gerçek yatırımcını önünü açan, ama bunun yanında spekülasyonu amaçlayanların da kısmen önününü kapatan bir yapı kurguladık" dedi. Yeni düzenleme ile uluslararası yatırımcıların da ruhsat almasının sağlanacağını belirten Bakan Yıldız "Uluslararası standartlara uygun ve uluslararası sermaye geldiğinde rahatlıkla herhangi bir ruhsat alanlarında çakışma olmaksızın çalışabilecekleri, ruhsat müracaatalarını yapabilecekleri, taahhütlerini rahatlıkla verebilecekleri bir yapı oluşturuyoruz" diye konuştu.
Taner Yıldız, yeni Türk Petrol Kanunu ile denizde aramaların da önünün açıldığını vurguladı. Derindeniz aramacılığıyla ilgili ruhsat alanlarının biraz daha daraltılacağını belirten Bakan Taner Yıldız, bu sayede daha fazla sayıda yatırımcının arama faaliyetlerine katılmasının hedeflendiğini ifade etti.
Yeni Petrol Kanunu Tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı

 

Önceki ve Sonraki Haberler