1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Arap ülkeleri petrolden vergi dönemini başlatıyor

Arap ülkeleri petrolden vergi dönemini başlatıyor

Enerji Günlüğü - Körfez İşbirliği Konseyi’ni (KİK) oluşturan altı Arap ülkesi, düşük petrol fiyatları nedeniyle petrolden yüzde 5 oranında KDV...

Arap ülkeleri petrolden vergi dönemini başlatıyor

Enerji Günlüğü - Körfez İşbirliği Konseyi’ni (KİK) oluşturan altı Arap ülkesi, düşük petrol fiyatları nedeniyle petrolden yüzde 5 oranında KDV almaya başlayacak. 

Körfez İşbirliği Konseyi’ni (KİK) oluşturan altı Arap ülkesi, mali dengelerinin düşük petrol fiyatlarıyla baskı altına kalmasının ardından vergi politikasındaki uzun bir dönemin en büyük değişikliklerden biri üzerinde uzlaşıya vararak gelecek yıl yüzde 5 oranında KDV koyma kararı aldı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın katma değer vergisini (KDV) ocak ayında devreye alacağı, Körfez İşbirliği Konseyi’nin diğer üyelerinin ise gelecek yıl içinde KDV’ye geçebileceği bildirildi.

BAE Federal Vergi Kurumu Genel Müdürü Halid Ali el-Bustani, “BAE ve Suudi Arabistan Ocak 2018’den itibaren KDV’yi uygulamaya koyacak ve diğer ülkeler de 2018 sonuna kadar devreye alacak” açıklamasını yaptı. 

Körfez Arap ülkeleri ile kriz yaşayan Katar'ın vergi takvimine ilişkin ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) içinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE),Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Bahreyn ve Katar bulunuyor.  Türkiye örgütün stratejik diyalog ortağı.

Önceki ve Sonraki Haberler