1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Arap ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlarını arttırıyor

Arap ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlarını arttırıyor

Petrol ekonomisinin merkez üssü olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika, rüzgar ve güneş enerjisi kapasitelerini beş kattan fazla arttıracaklar. 

Arap ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlarını arttırıyor

Enerji Günlüğü - Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler, 73 bin MW'ın üzerinde yeni şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar enerjisi projeleri planlıyor.

Global Energy Monitor'un yeni çalışmasına göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler, 73 bin MW’ın üzerinde yeni şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar enerjisi projeleri planlıyor. Böylece bu ülkelerde mevcut kapasiteye göre beş kattan fazla bir artış kaydedilecek. Bu artış, işletmedeki projelerle birlikte Arap Birliği'nin 2030 yenilenebilir enerji hedeflerinin %91'ini oluşturacak. 

Planlanan 114 güneş enerjisi projesi ve 45 rüzgar projesinin ölçeği oldukça büyük: bölgedeki potansiyel güneş enerjisi tesislerinin ortalama boyutu, dünyanın geri kalanındakilerin dört katından fazla ve ortalama rüzgar santrallerinin boyutu, dünyanın geri kalanındakilerin bir buçuk katından daha fazla.

ÜÇ ÜLKEDE RES VE GES PROJELERİ DOĞAL GAZ PROJELERİNİN 4 KATI

Yenilenebilir enerji kapasitesinin zirvesine yönelik bu yarış, bazı ülkelerde fosil yakıttan belirgin bir şekilde uzaklaşıldığını gösteriyor. Bölgedeki ilk üç ülke olan Umman, Fas ve Cezayir tarafından yürütülen 39,7 GW'lık güneş ve rüzgar enerjisi projeleri, planlanan yeni doğal gaz yakıtlı projelerin dört katından fazlasını oluşturuyor.

Umman, yalnızca 0,3 GW’lık doğal gaz yakıtlı ve 0,04 GW’lık petrol yakıtlı santrale sahipken, planlama aşamasında veya inşaat halinde 15,3 GW’lık şebeke ölçekli güneş enerjisi projesine sahip. Fas ise, önümüzdeki beş yıl içinde, planlanan doğal gaz projeleri kapasitesinin altı katı olan 14,4 GW'lık şebeke ölçekli güneş ve rüzgar projelerini hayata geçirmeyi planlıyor.

BÖLGENİN EN ÇOK KAPASİTE ARTTIRACAK 5 ÜLKESİ

Planlanan şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar kapasitesi artışları açısından bölgenin ilk beş ülkesi şöyle sıralanıyor:

Umman (15.3 GW)

Fas (14.4 GW)

Cezayir (10.0 GW)

Kuveyt (9.6 GW)

Irak (5.8 GW)

EN YÜKSEK RES VE GES KAPASİTESİNE SAHİP ÜLKELER

İşletmedeki şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar kapasitesi açısından ilk beş ülke:

Mısır (3.5 GW)

Birleşik Arap Emirlikleri (2.6 GW)

Fas (1.9 GW)

Ürdün (1.7 GW)

Suudi Arabistan (0.78 GW)

Önceki ve Sonraki Haberler