1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Arçelik, çevreci buzdolabıyla karbon azalım geliri sağlayacak

Arçelik, çevreci buzdolabıyla karbon azalım geliri sağlayacak

Enerji Günlüğü - Arçelik AŞ, yüksek enerji verimli buzdolapları için 10 yıl boyunca sağlanacak karbon azalımı sonucunda karbon finansmanı geliri elde...

Arçelik, çevreci buzdolabıyla karbon azalım geliri sağlayacak

Enerji Günlüğü - Arçelik AŞ, yüksek enerji verimli buzdolapları için 10 yıl boyunca sağlanacak karbon azalımı sonucunda karbon finansmanı geliri elde edecek.

Arçelik'ten yapılan açıklamada, Şirket'in ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuyla yüksek enerji verimli ürünler üreterek, dünyaya daha az karbon emisyonu salımı ile katkı yapmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamaya göre Arçelik, bu yaklaşım çerçevesinde gönüllü karbon azalım hakları elde etmek için Türkiye’de ‘Enerji Verimli Buzdolapları Projesi’ başlattı.

TÜRKİYE'DE KENDİ ALANINDA BİR İLK

Türkiye’de beyaz eşya sektöründe bir ilk olan proje, Arçelik’in ileri teknolojiyle üreterek Türkiye pazarına sunduğu üst verimlilik düzeyindeki enerji verimli buzdolaplarını kapsıyor. Yüksek enerji verimli A+++ ve A++ ürünlerin satışı ile piyasa ortalamasına göre daha düşük karbon salımı sağlanacak.

10 YILDA 1.8 MİLYON TON KARBON AZALIMI

Proje çerçevesinde, 10 yıllık tahmini buzdolabı satış adetlerine göre beklenen emisyon azalımı yıllık ortalama 177.785 tCO2e olmak üzere toplamda 1.777.849 tCO2e olarak hesaplandı. Üretilen buzdolaplarının enerji verimliliğinin artırılması sayesinde daha düşük enerji sarf eden yeni tip buzdolaplarının, eski tip buzdolaplarının yerini alması bekleniyor.

KARBON KREDİSİ SATIŞIYLA GELİR

Bu buzdolaplarının kullanıma sunulması sayesinde şebekeden alınacak elektrik miktarı azalarak, daha az karbon emisyonu gerçekleşecek. Projeden kaynaklanan emisyon indirimi sonucu elde edilecek kredilerin, potansiyel alıcılara Gönüllü Emisyon Azalımı Satış Anlaşması ile satılarak karbon finansman geliri elde edilmesi mümkün olacak.

DANIŞMAN FİRMA, GAIA CARBON FINANCE

Proje tasarım dokümanının oluşturulması, uygulama ve işletiminden doğan karbon kredisi fırsatlarının geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konularında Gaia Carbon Finance (Gaia) şirketinin danışmanlığı ile Arçelik’in yürüteceği projenin tasarım dokümanının kontrolü ve doğrulanması Designated Operational Entity – DOE tarafından yapıldı. Projenin emisyon azalım hesaplamaları UNFCC (United Nations Framework Convention on Climate Change) tarafından hazırlanan ve yayınlanan onaylı, "AM0070: Manufacturing of energy efficient domestic refrigerators" metodolojisine göre yapılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler