1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Arçelik, sanayide enerji verimliliği birincisi

Arçelik, sanayide enerji verimliliği birincisi

Enerji Günlüğü - Arçelik’in üretmekte olduğu IE3 verimliliğe sahip elektrik motorları Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Proje Yarışması’nda...

Arçelik, sanayide enerji verimliliği birincisi

Enerji Günlüğü - Arçelik’in üretmekte olduğu IE3 verimliliğe sahip elektrik motorları Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Proje Yarışması’nda (SENVER) En Verimli Ürün (EVÜ) kategorisinde birinci oldu.
T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Proje Yarışması’nda (SENVER) En Verimli Ürün (EVÜ) kategorisinde, Arçelik’in üretmekte olduğu IE3 verimliliğe sahip elektrik motorları birinci oldu. WOW Yeşilköy Oteli Convention Center’da düzenlenen ödül töreninde, ödülü Arçelik A.Ş. Kurutucu ve Elektrik Motorları İşletmesi-Ürün Direktörü Mehmet Savaş, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın elinden aldı.
Arçelik’in kendi ürettiği verimli motorları, en az enerji tüketen çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılmaktadır. Arçelik, bu alandaki bilgi birikimini, sanayi tipi büyük motorlara da uyarlamış ve artık endüstriyel motorlarda da en verimli noktaya ulaşmıştır. Enerji verimli endüstriyel motorların, sanayimizin çeşitli alanlarında kullanımı ile ülkemiz enerji verimliliği stratejisine de hizmet edilmektedir.
Arçelik, Türkiye’de IE2 yüksek verimli motorları üreten ilk yerli üretici olup, IE3 “Premium Efficiency” olarak adlandırılan motorları da müşterilerinin beğenisine sunan ilk ve tek yerli üretici. IE3 sınıfı yüksek verimli motor kullanımı AB’de ve Türkiye’de 2015 yılında zorunlu olmasına rağmen Arçelik bu ürün gamını şimdiden oluşturan dünyada önde gelen üreticilerden biri.
Türkiye’de sektöründe ilk kez uluslararası bir denetim firmasından ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikasına sahip olan Arçelik A.Ş, çalışmalarını, enerji verimliliği stratejisi ile sürdürüyor. Kuruluşların enerji politikalarını belirlemesi, enerji tüketimini yönetmesi ve enerji yönetim sisteminin performansını değerlendirerek iyileştirmelerin sağlanması esasına dayanan ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, çevrenin korunması, kaynakların etkin kullanımı ve enerji politikalarının resmiyet kazanması gibi hedefler taşıyor. Her yıl gerçekleştirilen 200’den fazla enerji verimliliği projesi, enerji verimli motor uygulamaları ve enerji yönetimi yaklaşımı sayesinde Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve TÜV belgeli bir Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketi veri tabanına göre, Arçelik A.Ş. fabrikaları dünyada 2600 adet firma içerisinde beyaz eşya sektöründe “Platinum Certificate” ve “Gold Certificate” seviyesinde enerji verimliliği olan ilk ve tek tesisler bütünü...