1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Arınç: Elektrikten alınan TRT payı adil bir uygulama

Arınç: Elektrikten alınan TRT payı adil bir uygulama

Enerji Günlüğü - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, elektrik faturalarından yüzde 2 oranında TRT payı alınmasını kanuni zorunluluk ve adil bir uygulama...

Arınç: Elektrikten alınan TRT payı adil bir uygulama

Enerji Günlüğü - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, elektrik faturalarından yüzde 2 oranında TRT payı alınmasını kanuni zorunluluk ve adil bir uygulama olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun elektrik faturalarındaki TRT payı ile ilgili soru önergesini, Başbakan Yaardımcısı Bülent Arınç cevapladı. Arınç, önergeye, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünden alınan bilgi notuyla cevap verdi.

Arınç, dünyanın pek çok ülkesinde resmi yayın kuruluşlarının kamusal görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları kaynağı kamu gelirlerinden sağladığını ifade etti. Arınç, "Özellikle Avrupa Yayın Birliği (EBU)'nun evrensellik, bağımsızlık, mükemmellik, çeşitlilik, hesap verebilirlik, yenilenmeden oluşan 6 önemli ilkesinin yerine getirilmesi için üye ülkeler ihtiyaç duydukları güvenli finansal kaynağı kamu gelirlerinden sağlamaktadır. Bu güvenli finans kaynağı geleneksel olarak lisans ücretidir" dedi.

50 TL'LİK FATURADA 1 TL EDİYOR

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu ile elektrik enerjisi satış hasılatından yüzdesel bir oranda pay alınmasının kanuni bir zorunluluk olduğuna işaret eden Arınç, şöyle dedi:

"Türkiye'de abonelerin elektrik faturalarıyla ödediği pay yüzde 2’dir, bu rakam aylık ortalama 50 TL'lik bir faturada 1 TL'ye tekabül etmektedir. Söz konusu tutar Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde daha fazla olup, bazı Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 5'lere kadar çıkmakta, hatta kamu yayıncısının izlenip izlenmediği bir yana, o evde TV olup olmadığına dahi bakılmamaktadır."


ADİL VE OLAĞAN BİR UYGULAMA

Türkiye'nin de tanımak zorunda olduğu Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi kararlarında kamu yayıncısı kuruluşlar aleyhine "Kamu yayıncısı kuruluşun izlenmediği veya evinde TV -radyo bulunmadığı" yönünde açılan davaların reddedildiğini belirten Arınç, "Bu hususta 3093 sayılı kanunun 4/c ve 5/c maddelerinin gerek önceki hali, gerek değişen mevcut halinin Anayasaya aykırı olduğu, daha önceden açılan davalarda, birçok mükellef şirket tarafından ileri sürülmüş, ancak Danıştay ve Yargıtay derecatından geçerek kesinleşmiş karar düzeltme aşamasından geçen 21 içtihatla Anayasaya aykırılık talebi ciddi görülmeyerek reddedilmiştir. Uluslararası hukuk gereği dünyada tüm vatandaşlar, ülkesindeki kamu yayıncısı kuruluş için ödeme yaparken, ülkemizde de anılan kanun gereği nispi oranda bir gelir unsuru olan ve az enerji tüketenden az, çok enerji tüketenden çok alınan bu gelir tüm hane halkına yönelik adil ve olağan bir uygulamadır" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler