1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Arjantin güneş ihalesinde en düşük teklif 0.040 USD/kWh oldu

Arjantin güneş ihalesinde en düşük teklif 0.040 USD/kWh oldu

Enerji Günlüğü - Arjantin’de yapılan yenilenebilir enerji ihalelerinin üçüncü turunda güneş için kilovatsaat başına verilen en düşük fiyat 0.040...

Arjantin güneş ihalesinde en düşük teklif 0.040 USD/kWh oldu

Enerji Günlüğü - Arjantin’de yapılan yenilenebilir enerji ihalelerinin üçüncü turunda güneş için kilovatsaat başına verilen en düşük fiyat 0.040 Amerikan Doları iken ortalama fiyat 0.048 dolar oldu.

Güneş enerjisi ihalelerinde düşük fiyatlar dikkat çekiyor. Arjantin Enerji ve Madencilik Bakanlığı (Mineb), büyük yenilenebilir enerji projeleri için RenovAr programının üçüncü satın alma turunun fiyatlarını açıkladı. İhalede çıkan ortalama fiyat 48.92 USD/MWh iken en düşük fiyat 40.44 USD/MWh oldu. 

PV projeleri için fiyat sınırı ise 57.04 $ / MWh olarak belirlendi. Yaklaşık 450 MW güneş enerjisi kapasitesi tahsis edilecek olan ihale sonuçlarının gelecek hafta Mineb tarafından iletilmesi bekleniyor.

Arjantin Enerji ve Madencilik Bakanlığı (Mineb), Ekim ayında yenilenebilir enerji ihalelerinin üçüncü turu için toplam 9.4 GW kapasiteli 228 teklif sunulduğunu açıklamıştı. Teklifler arasında en büyük kapasiteye yaklaşık 5.29 GW'luk projeyle güneş santralleri sahip oldu.

Programın ilk iki turunda Arjantin hükümeti toplam 900 MW güneş enerjisi projesini onayladı. Arjantin Yenilenebilir Enerji Odası (CADER) başkanı Marcelo Álvarez'e göre, programın ilk iki turunda tahsis edilen güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık 400 MW'u şu an yapım aşamasında. Bu kapasitenin büyük kısmını ise, Ekim ayının başında kurulumuna başlanılan 300 MW kapasiteli Cauchari güneş enerjisi santrali oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler