1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Asansörlerde yüzde 70 enerji tasarrufu mümkün

Asansörlerde yüzde 70 enerji tasarrufu mümkün

Enerji Günlüğü - Eski asansörleri yenileyerek enerji tüketiminin yüzde 70’e kadar düşürülebileceği belirtildi.ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel...

Asansörlerde yüzde 70 enerji tasarrufu mümkün

Enerji Günlüğü - Eski asansörleri yenileyerek enerji tüketiminin yüzde 70’e kadar düşürülebileceği belirtildi.

ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, binaların önümüzdeki 10 yıl içinde bugüne kıyasla yüzde 10-20 daha fazla enerji tüketeceğine dikkat çekerek, eski teknolojiyi kullanan asansörleri modern sistemlerle değiştirerek güç tüketimini yüzde 70’e varan oranlarda düşürmenin mümkün olduğunu belirtti.

“Günümüzde dünyadaki enerjinin yüzde 40’ı yapılarda harcanıyor. Ortalama 30 yıl kullanım ömrü bulunan asansörler ise, binaların en çok elektrik tüketen ‘kullanıcıları’ konumunda bulunuyor. Bir binada bulunan asansörlerin güç tüketimi, yıllık bazda değerlendirildiğinde, binanın tüm güç tüketiminin neredeyse yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu kapsamda, asansörlerin bir binanın enerji verimliliğinin merkezinde yer aldığını söylemek mümkün” diye konuşan Turgay Şarlı, “Doğru fonksiyon ve özelliklere sahip asansörleri seçmek, binalardaki kullanılabilir alanların yanı sıra hız ve erişim kolaylığını artırırken, enerji tüketimini azaltıyor. Örneğin, modern bir asansör sisteminin tercih edildiği bir binada kullanılabilir alan ortalama yüzde 30 oranında artıyor. Destinasyon seçim kontrolüne sahip asansör sistemlerinin taşıma kapasitesi ise yüzde 50 artış gösteriyor. Standartların değişmesi ve yeni düzenlemeler ile birlikte asansörlerin binanın enerji verimliliğine yaptığı katkının daha da artması bekleniyor. Bugün piyasadaki en iyi asansör teknolojisi, güç tüketimini yüzde 30’a kadar azaltabiliyor” dedi.

ThyssenKrupp tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2050 yılına dek şehirlerde yaşayan nüfus yüzde 60 artışla 6 milyarın üstüne çıkacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde, şehirlerin büyümesi sürerken, bina başına tüketilen enerji de bugüne kıyasla yüzde 10-20 artış kaydedecek.