1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Asrın Projesi`ne yerli değil, ithal boru!

Asrın Projesi`ne yerli değil, ithal boru!

Enerji Günlüğü - Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Başkanı Ahmet K. Erciyas, KKTC Su Temin Hattı projesinde Türkiye'den rahatlıkla temin edilebileceği...

Asrın Projesi`ne yerli değil, ithal boru!

Enerji Günlüğü - Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Başkanı Ahmet K. Erciyas, KKTC Su Temin Hattı projesinde Türkiye'den rahatlıkla temin edilebileceği halde, Çin’den daha pahalıya boru getirilip kullanıldığını söyledi.
“Asrın Projesi” olarak tanımlanan KKTC Su Temin Hattı Projesi’nde Çin’den ithal edilen boruların kullanılacağına yönelik haberler; çelik boru sektörünü üzdü. Konuyla ilgili açıklama yapan Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Başkanı Ahmet K. Erciyas, söz konusu durumun, Başbakanlığın, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda yerli ürün kullanılması ile ilgili 28046 sayılı genelgesine aykırı olduğunu belirterek, “Projede kullanılacak borular ülkemizden temin edilebilecekken daha pahalıya ithal edilmesi kabul edilemez” dedi. Alaköprü Barajı ile Anamur arasında yapılacak su iletim hattında kullanılacak dökme demir boruların muadili olan çelik boruların, Türkiye içinden rahatlıkla temin edilebileceğini ve maliyetinin daha düşük olduğunu vurgulayan Erciyas, barajlardan gelen su iletim hatlarında bugüne kadar işletme güvenliğine ve uzun ömre sahip olan çelik borular kullanılırken bu projede dökme demir boruların kullanılmasının da dikkat çeken bir diğer husus olduğunu ifade etti.
Türkiye çelik boru sanayiinin yaklaşık 4 milyon tonluk üretimiyle Avrupa’da birinci dünyada ise beşinci sırada yer aldığını belirten Erciyas şöyle devam etti: “Üretiminin yaklaşık %40’ını 140’tan fazla ülkeye ihraç eden Türkiye çelik boru sanayi, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Mavi Akım ve Melen Projesi gibi ulusal ve uluslararası birçok enerji ve su iletim hattı projelerinde yer alarak kalitesini ve yetkinliğini kanıtlamıştır. Son yıllardaki teknolojik gelişmelere de paralel olarak üretilen Türk çelik borularının kullanıldığı iletim hatları, korozyona dayanıklı iç ve dış kaplama ve ilaveten yapılan katodik koruma yöntemi sayesinde yüz yıla kadar sorunsuzca hizmet verebilmektedir.”
Günümüz Türkiye ekonomisinin en önemli problemlerinden birisi olan cari açık ile baş edebilmek için hükümet tarafından alınan tedbirleri hatırlatarak, gereksiz yere yapılan ithalatın cari açığa olumsuz etkisine de dikkat çeken Erciyas, “Küresel piyasalarda büyük bir rekabet içerisinde olduğumuz Çin’den, bizim fiyatlarımızdan daha yüksek fiyatlarla boru ithal edilmesi kabul edilecek bir durum değildir ve bu durumu anlamak da mümkün değildir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler