1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Atlas Copco kompresörleriyle yılda 1,1 milyon TL enerji tasarrufu

Atlas Copco kompresörleriyle yılda 1,1 milyon TL enerji tasarrufu

Atlas Copco Kompresör Tekniği, ısı geri dönüşümü yoluyla yılda kompresör başına yaklaşık 1,1 milyon lira karşılığı enerji tasarrufu sağlıyor. 

Atlas Copco kompresörleriyle yılda 1,1 milyon TL enerji tasarrufu

Enerji Günlüğü - Atlas Copco Kompresör Teknik Servisi Bölüm Müdürü Özgün Şenol, geçen yıl yaptıkları ısı geri dönüşüm uygulamalarıyla toplamda 6,600,000/kWh enerji tasarrufu sağlandığını söyledi. Şenol, “Elektrik birim fiyatını ortalama piyasa değeri olan 0,1 €/kWh olarak aldığımızda, bir yılda sağladığımız toplam tasarruf miktarı 660 bin euro’yu buluyor. Bu da yaklaşık 23 milyon liraya karşılık geliyor. Kompresör başına yıllık ortalama 1 milyon 100 bin TL tasarruf sağlamış oluyoruz” dedi. 

“ISI GERİ DÖNÜŞÜM HİZMETİNİ PROJE OLARAK SUNUYORUZ”

Uygulama yapılacak kompresörleri belirlemek için saha ziyaretleri ve uzun süreli ölçümler ile fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirten Şenol, ısı geri dönüşüm uygulamasını müşterilere bir ürün değil proje olarak sunduklarını belirterek, elde edilen sıcak suyun nerelerde kullanılacağını, sıcak su hatlarının tasarımını ve nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi danışmanlıklar sağladıklarını ifade etti.

Atlas Copco Kompresör Tekniği ısı geri kazanım uygulamasını 2024 yılında hem yağlı hem de yağsız kompresörler ile yaparak sanayide bu uygulamayla elde edilen enerji tasarrufunu yüzde 50 artırmayı hedefliyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler