1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Avrupa Nijerya’dan LNG ithalatını iki kat arttıracak

Avrupa Nijerya’dan LNG ithalatını iki kat arttıracak

Avrupa, LNG ithalatının %14’ünü gerçekleştirdiği Nijerya’dan doğal gaz alımını en az iki kat arttırmak için görüşüyor.

Avrupa Nijerya’dan LNG ithalatını iki kat arttıracak

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği (AB) Nijerya’dan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımını arttırmak için çalışmalar yürütüyor.

Avrupa Birliği (AB) Rusya’dan enerji ithalatını kesme çalışmaları kapsamında Afrika’nın en büyük petrol üreticisi ülkesi olan Nijerya’dan ek doğal gaz temini için çalışmalarını hızlandırdı. Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Matthew Baldwin, bölgenin önemli enerji ortaklarından Nijerya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatını mevcut %14'ün daha da üzerine taşımak istediklerini açıkladı. 

Nijerya'daki petrol ve gaz üretiminin, boru hatlarının çalınması ve vandalizmi nedeniyle az olduğunu ve gaz üreticisi Nigeria LNG Ltd'nin Bonny Adası'ndaki terminali %60 kapasiteyle çalıştığını belirten Baldwin, "Eğer %80'in üzerine çıkabilirsek, bu noktada Avrupa'ya spot kargoların gelmesi için kullanılabilecek ilave LNG olabilir" ifadesini kullandı. 

Nijerya'nın Nijer Deltası'ndaki güvenliği geliştirdiği ve Ağustos'tan sonra Avrupa'ya daha fazla gaz ihracatı sağlayacak Trans Nijer boru hattını yeniden açmayı planladığı kaydediliyor.