1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Avrupa rüzgar enerjisi kurulumlarını arttıracak

Avrupa rüzgar enerjisi kurulumlarını arttıracak

AB’nin 2030 rüzgar enerjisi hedefinin ulaşılabilir olduğunu belirten WindEurope, AB rüzgar kurulu gücünün 2030’a kadar 393 GW'a çıkaracağını tahmin ediyor.

Avrupa rüzgar enerjisi kurulumlarını arttıracak

Enerji Günlüğü - WindEurope, AB’nin her yıl ortalama 29 gigawatt (GW) rüzgar kapasitesi kurarak kurulu kapasiteyi 2030 yılına kadar 393 GW'a çıkaracağını tahmin ediyor.

Avrupa’da yeni rüzgar enerjisi projelere yönelik izin prosedürleri, süreci kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçlayan yeni AB düzenlemeleri sayesinde iyileşiyor. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (WindEurope) yayınladığı raporda yatırımlar ve iyileştirilmiş izin süreçleri sayesinde Avrupa Birliği (AB) 2030 rüzgar hedefinin ulaşılabilir olduğuna vurgu yaptı. WindEurope, sektöre 2030 yılına ilişkin bir bakış açısıyla, AB'nin her yıl ortalama 29 gigawatt (GW) rüzgar kapasitesi kurarak kurulu kapasiteyi 393 GW'a çıkaracağını tahmin ediyor. AB'nin iklim hedeflerine ulaşmak için yılda 33 GW kapasite artışı gerekiyor.

KURULUMLARIN ÜÇTE İKİSİ KARADA OLACAK

Rüzgar enerjisi kurulumlarının üçte ikisinin karada olması beklenirken denizüstü (offshore) kurulumların on yılın sonuna doğru hızla artması bekleniyor. Raporda, denizüstü rüzgarına yapılan yeni yatırımın 2022'deki 0,4 milyar eurodan 2023’te 30 milyar euroya ulaştığı belirtildi.

2023’TE REKOR RÜZGAR KURULUMU

Enflasyonun hafiflemesi ve Avrupa Komisyonu'nun Ekim ayında sektörü güçlendirmeye ve desteklemeye yönelik eylemleri belirleyen rüzgar enerjisi paketi gibi diğer faktörler nedeniyle yeni kapasiteye yapılan yatırımlar geçen yıl artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl AB, %79'u karada olmak üzere 16,2 GW'lık rekor bir rüzgar enerjisi kapasitesi kurdu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler