1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Avrupa, şarj istasyonlarını artıracak

Avrupa, şarj istasyonlarını artıracak

Avrupa Birliği, elektrikli otomobillere daha fazla şarj istasyonu kurulması konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma kapsamında 2026'ya kadar anayollarda her 60 kilometrede bir şarj istasyonu kurulacak.

Avrupa, şarj istasyonlarını artıracak

Enerji Günlüğü - Avrupa Konseyi, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu arasında ulaşım sektörünün karbon ayak izinin azaltılması için alternatif yakıt altyapısı kurulumunun hızlandırılmasına yönelik düzenlemede anlaşma sağlandı. 

Buna göre, gelecek yıllarda Avrupa genelinde alternatif yakıtlı araçlar için daha fazla şarj ve dolum istasyonu kurulacak.

Bütün kara ve deniz taşıtlarının alternatif yakıt ikmaline yönelik yeterli altyapıya sahip olması sağlanacak.

Limanlardaki gemilerin ve havalimanlarındaki uçakların motorlarının çalışır durumda tutulmasına gerek kalmaması için çözümler geliştirilecek. Alternatif yakıt dolum sistemlerinin AB genelinde uyumlu çalışması sağlanacak.

Araba ve kamyonlar için alternatif yakıtlara yönelik altyapının konuşlandırılması konusunda ülkelere zorunlu hedefler getirilecek.

Ana yollarda 2026'ya kadar elektrikli arabalar için 400 kilovatsaat (kWh) çıkışa sahip şarj istasyonlarının her 60 kilometrede bir konuşlandırılması gerekecek.
Ana yolların yarısında da 2028'e kadar her 120 kilometrede bir kamyon ve otobüslere yönelik elektrikli şarj istasyonu yer alacak.

Ayrıca, 2031’e kadar en az her 200 kilometrede bir hidrojen yakıt ikmal istasyonu kurulacak. Anlaşma, AP ve üye ülkelerin resmi onayının ardından yürürlüğe girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler