1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Avrupa`nın en büyük güneş paneli fabrikası Türkiye’ye

Avrupa`nın en büyük güneş paneli fabrikası Türkiye’ye

Güneş paneli ve güneş pili üretiminde dünyada önemli bir paya sahip olan CSUN, Akfel Grup ve Seul Enerji ortaklığıyla Türkiye'de Avrupa'nın en büyük...

Avrupa`nın en büyük güneş paneli fabrikası Türkiye’ye

Güneş paneli ve güneş pili üretiminde dünyada önemli bir paya sahip olan CSUN, Akfel Grup ve Seul Enerji ortaklığıyla Türkiye'de Avrupa'nın en büyük güneş paneli fabrikasını kurma kararı aldı. Türkiye'de 600 milyon dolar yatırımla Avrupa'nın en büyük güneş paneli fabrikasını kuracak. Fabrikanın 3 sene içerisinde 600 megavat kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Yatırım yer tespiti için Türkiye'ye gelen CSUN yöneticisi Tanyan Huang'ı kabul eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, CSUN'un hücre verimliliği konusunda dünya rekorunun bulunduğunu ve dünyadaki en yüksek verimli hücreleri ürettiğini öğrendiklerini söyledi.

LİSANSIZ ÜRETİM İMKANI, YATIRIMLARI HAREKETLENDİRECEK
Bir süre önce gerçekleşen Çin ziyareti sırasında firmayla görüştüklerini belirten Köktaş, görüşmede hem fabrika açıp hem de lisanslı ve lisanssız üretim tesisleri kurmaları için Türkiye'nin fırsatlarını anlattıklarını dile getirdi. Yabancı yatırımcıların yerli pazarda üretim yapmasının yüksek talep, ihracat ve fiyat avantajı sunduğunu vurgulayan Köktaş, güneşinin kalitesi, elektrik talebinin hızla artması ve Avrupa ile Orta Doğu pazarına yakınlığının Türkiye'yi yatırım için öne çıkardığını kaydetti. Mevzuata göre güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir üretim tesislerinde yerli ekipman kullanılmasının alım garantisinde fiyatı artırdığını vurgulayan Köktaş, ''Bunun yanında, 500 kilovata kadar lisanssız elektrik üretimine imkan verilmesi sayesinde arazilerde, çatılarda binlerce güneş paneli kurulacak olması da önemli. Tüm bunlar yabancı yatırımcıya cazip geliyor'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler