1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aydın: Enerji sektöründe yeni KÖİ projelerini daha sık göreceğiz

Aydın: Enerji sektöründe yeni KÖİ projelerini daha sık göreceğiz

Enerji sektörü, 2022’de 136 kamu-özel sektör işbirliğindeki altyapı projesi ve 25,9 milyar dolar tutarındaki taahhüt ile toplam yatırımların yüzde 28’ini oluşturdu.

Aydın: Enerji sektöründe yeni KÖİ projelerini daha sık göreceğiz

Enerji Günlüğü - Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, yakın gelecekte Türkiye’de enerji, çevre, atık yönetimi ve özellikle bilişim sektöründe yeni KÖİ projelerinin daha sık görüleceğini söyledi.

Dünya Bankası Altyapı Projelerinde Özel Sektör Katılımı 2022 Yıllık Raporu yayınlandı. Rapora göre, enerji sektörü Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) modeli altyapı projelerinde yükselişte. Sektör, 136 proje ve 25,9 milyar dolar tutarındaki taahhüt ile toplam yatırımların yüzde 28’ini oluşturarak yükselişe devam etti. 

Giderek çevresel olarak sürdürülebilir seçeneklere odaklanan projelerin yüzde 85’i yenilenebilir enerji kaynakları üzerine gerçekleşti. 2022'de 120 projenin 113'ü yenilenebilir enerji üzerine odaklanırken, sadece sekiz proje geleneksel enerji yöntemlerini izledi.

Rapora göre, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) modeli altyapı projelerinde yatırım taahhütleri 2021 yılına göre yüzde 23 arttı.

“ÖZEL SEKTÖRÜN ALTYAPI YATIRIMLARINDA VARLIĞI ARTIYOR"

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, “Dünya Bankası KÖİ raporu, pandemi sonrası altyapı ihtiyacına bağlı olarak artan yatırımların ve özel sektörün bu yatırımlardaki varlığının artışını ortaya koyuyor. Avrupa ve Orta Asya coğrafyası geçen yıl başlayan Rusya- Ukrayna krizi ile yatırım konusunda durgun bir yıl geçirmiş olmasına rağmen, global düzeyde özel sektör ve kamu işbirliği trendinin artarak devam ettiğini görüyoruz” dedi. 

“TÜRKİYE’DE KÖİ PROJELERİNİ DAHA SIK GÖRECEĞİZ”

Bu trendin, başta kalkınma hedefi olan ülkelerde görülmeye devam edeceğini vurgulayan Aydın,  geleneksel olarak ulaştırma altyapı projelerinin her zaman öncü sektör olduğuna dikkat çekti. “Ancak küresel iklim değişikliği ile birlikte çok kısa bir zaman içinde enerji, çevre, su ve yerel yönetimlerdeki projeler ulaştırma altyapı projeleri ile yarışacak gibi gözüküyor. Orta Asya’nın görece daha küçük ekonomisi olan Tacikistan’da 2022 yılında gerçekleşen elektrikli araç şarj istasyonu KÖİ projesi bunun net ve güzel bir göstergesi oldu. Görünen o ki, yakın gelecekte ülkemizde de enerji, çevre, atık yönetimi ve özellikle bilişim sektöründe olmak üzere yeni KÖİ projelerini daha sık göreceğiz.” diye konuşan Aydın, 2022 yılında dünya genelinde gerçekleşen 91, 7 milyar dolar toplam yatırımın yüzde elliye yakını uluslararası finans kaynaklarınca finanse edildiği gerçeğinden hareketle, global finansmanın söz konusu soft altyapı yatırımlara yöneleceğini tahmin etmek de çok güç olmayacağını sözlerine ekledi.