1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Ayen Enerji Mordoğan RES için AYM’ye gidiyor

Ayen Enerji Mordoğan RES için AYM’ye gidiyor

Ayen Enerji, Mordoğan RES ile ilgili ‘ÇED Olumlu’ kararının Danıştay’da iptal edilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.  

Ayen Enerji Mordoğan RES için AYM’ye gidiyor

Enerji Günlüğü - Ayen Enerji, Mordoğan RES ile ilgili ‘ÇED Olumlu’ kararının Danıştay’da iptal edilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.  

Ayen Enerji AŞ, İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan Mahallesi’ndeki Mordoğan Rüzgar Enerji Santrali (RES) için planladığı kapasite artışı projesi ile ilgili olarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı almıştı. Daha sonra ÇED Olumlu kararının iptali istemiyle dava açılmış; İzmir 6. İdare Mahkemesi iptal kararı vermişti. Danıştay 6. Dairesi, mahkemenin iptal kararını onayladı ve ÇED Olumlu Raporu’nun iptali böylece kesinleşti.

Ayen Enerji, onama kararında yer alan hususların hatalı ve ilamın gerekçesiz olması gerekçeleriyle; 30 gün içinde Anayasa Mahkemesi nezdinde bireysel başvuru yoluna gideceğini duyurdu. 

Şirketten yapılan açıklamada iptal kararını onaylayan Danıştay’ın onama ilamında kapasite artırım oranının 10,50 MWm (5 adet 2,1 MWm) olarak gösterildiği hatırlatıldı. Açıklamada Ayen Enerji’nin yerleşim yerlerine yakın iki türbini kaldırmak suretiyle türbin sayısını üçe indirdiği ve projenin kurulu gücünün 10,50 MWm’den 10,35 MWm’ye düşürüldüğü belirtildi ve bu hususun Danıştay tarafından gözden kaçırıldığına inandıkları belirtildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler