1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Aygaz 150 milyon lira temettü dağıtacak

Aygaz 150 milyon lira temettü dağıtacak

Enerji Günlüğü - Aygaz’ın 51. olağan genel kurul toplantısı dün yapıldı. Toplantıda, 2011 yılı konsolide mali tablolarına göre, net kârını...

Aygaz 150 milyon lira temettü dağıtacak

Enerji Günlüğü - Aygaz’ın 51. olağan genel kurul toplantısı dün yapıldı. Toplantıda, 2011 yılı konsolide mali tablolarına göre, net kârını 380 milyon TL’ye yükselten Aygaz’ın, hissedarlarına 150 milyon lira brüt nakit temettü dağıtmasına karar verildi.
Genel Kurul’da Aygaz Yönetim Kurulu üyeliklerine, Rahmi M. Koç, Ömer M. Koç, Dr. Bülent Bulgurlu, Osman Turgay Durak, Shelby R. Du Pasquier ve Erol Memioğlu; Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliklerine, Ayşe Canan Ediboğlu, Mansur Özgün ve Tunç Uluğ seçildi.
Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Aygaz’ın bir önceki yılın ve hedeflerin üzerindeki performansıyla Türkiye’nin en büyük 7. sanayi şirketi haline geldiğini söyledi. Memioğlu, Aygaz’ın iştirakleri vasıtasıyla enerjinin farklı alanlarında da faaliyet gösterdiğini, sergilediği performans ile her alanda gelecek vaat ettiğini kaydederek iştirak yatırımlarını sürdüreceğini belirtti.
Genel Müdür Yağız Eyüboğlu ise Aygaz’ın 2011 yılı toplam cirosunun 5,5 milyar Türk Lirasına, net kârının da 380 milyon Türk Lirasına ulaştığına dikkat çekti. 2011 yılında Aygaz’ın toplam LPG satışının 1 milyon 677 bin ton olduğunu belirten Eyüboğlu, toplam LPG pazarında yüzde 28, tüpgaz pazarında yüzde 40 ve otogaz pazarında yüzde 23’lük paya sahip olduğunu kaydetti.
Eyüboğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana faaliyet alanımız olan LPG sektöründe tüpgaz segmentinde pazar payımızı arttırırken, otogaz ve dökmegaz segmentlerinde liderliğimizi sürdürdük. İştiraklerimiz vasıtasıyla enerji sektöründe farklı alanlarda daha da büyümek üzere adımlar attık. Total Oil Türkiye’nin tüpgaz işini başarılı şekilde bünyemize kattık. 382 yeni bayi ve yüz binlerce yeni abonenin katılımıyla satış ağımızı ve pazar payımızı büyüttük.
Lojistik alanında yaptığımız yatırımlarla teminde önemli bir rekabet avantajı yarattık. Gemi filomuza katılan Beylerbeyi adlı yeni gemi deniz lojistik kapasitemizi %60 oranında büyüttü. 303 milyon dolar tutarındaki yurtdışı satışla bu kalemdeki gelirlerimizi yüzde 26 oranında yükselttik. Aygaz Doğalgaz şirketimiz de ciroda bir önceki yıla kıyasla yüzde 105 oranında önemli bir büyüme elde etti.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler