1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Azerbaycan Devleti’nden TANAP’a iki ayrı madalya

Azerbaycan Devleti’nden TANAP’a iki ayrı madalya

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, resmi bir kararnameyle TANAP yönetimini “Dostluk” ve “İlerleme” madalyalarıyla ödüllendirdi.  

Azerbaycan Devleti’nden TANAP’a iki ayrı madalya

Enerji Günlüğü - Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, resmi bir kararnameyle TANAP yönetimini “Dostluk” ve “İlerleme” madalyalarıyla ödüllendirdi.  

Petrol ve gaz sektöründe dünyadaki tek bayram olan ve Azerbaycan’da 2001 yılından bu yana kutlanan Neftçiler Günü’nde, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev imzalı resmi bir karar yayınlanarak TANAP yönetiminin “Dostluk” ve “İlerleme” madalyalarıyla ödüllendirilmesine karar verildi. 

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan’ın Şahdeniz Doğal Gaz Sahasında üretilen doğal gazı Türkiye’ye ve ardından Avrupa’ya taşımak amacıyla inşa edilen Güney Gaz Koridoru’nun en önemli ve büyük halkası olarak inşa edildi. 

Azerbaycan devleti, TANAP’ın zamanında ve beklenenden daha düşük bütçeyle tamamlanması üzerine TANAP yönetimini iki özel madalyayla ödüllendirdi. TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Azerbaycan’da her yıl kutlanan Dünya Neftçiler Günü’nde Azerbaycan Devlet Başkanı İlhan Aliyev tarafından “Dostluk Madalyası” ile ödüllendirildi. Aynı kapsamda TANAP CTO’SU Mustafa Ayan ve TANAP Proje Direktörü Polat Rustamov da ‘Taraggi (İlerleme)’ madalyalarıyla onurlandırıldılar.

Azerbaycan’ın petrol ve doğalgaz sektörüne verdiği değerin göstergesi olarak çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu ve mimarı Haydar Aliyev’in kararıyla meslek bayramı ilan edilen 20 Eylül Azerbaycan Neftçiler Günü, petrol sektörü bayramı olarak kutlanıyor. Dünyada, bu konudaki tek bayram olan Neftçiler Günü’nde Azerbaycan’da petrol ve gaz sektöründeki başarılar ödüllendiriliyor. 

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından böylesi değerli bir ödüle layık görülmekten büyük gurur duyduklarını belirten TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, “1850 kilometre uzunluğu ile bugüne kadar Türkiye’de yapılan en büyük çap ve uzunluğa sahip boru hattı olan TANAP’ı planlanan tarihte tamamladık ve ayrıca çok titiz çalışarak proje bedelinde de büyük tasarruf sağladık. Çalışmalarımızın takdir edilmesi şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına çok değerli bir ödül oldu” dedi. Düzyol, sözlerine şöyle devam etti, “12 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın İlham Aliyev’in teşrifleriyle açılışını yaptığımız TANAP ile gerek fiziki anlamda gerekse vizyon olarak çok önemli bir enerji projesini başarıyla tamamladık. Bu projenin başarıyla hayata geçirilmesinde hiç şüphesiz ortaya koydukları vizyonla ve verdikleri büyük siyasi destekle en büyük pay sahibi olan Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev’e, projenin başından bugüne kadar görev yapmış saygıdeğer bakanlarımıza, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rövnag Abdullayev’e ve değerli yönetim kurulu üyelerimize, projemize mal ve hizmet sağlayan tüm yüklenici ve tedarikçilerimize, projemize finansal destek sağlayan uluslararası finans kuruluşlarına, işlerimizin sorunsuz şekilde yürümesinde bizlere destek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm kurum ve kuruluşlarına ve değerli vatandaşlarımıza ve son olarak gecelerini gündüzlerine katarak projemizin zamanında ve bütçesi içerisinde tamamlanmasını sağlayan değerli mesai arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Böylesi büyük bir projeyi hayata geçirmekten dolayı şahsım, çalışma arkadaşlarım ve ülkem adına gurur duyuyorum. Neftçiler Günü’nde tevdi ettikleri Dostluk Madalyası ile bizleri onurlandıran Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e şükranlarımı sunuyorum.”

GÜNEY GAZ KORİDORU ve TANAP HAKKINDA

Azerbaycan’ı Avrupa’nın önemli gaz tedarikçisi ülkelerinden birisi konumuna getirecek Güney Gaz Koridoru, Türkiye ve Avrupa için arz ve güzergah çeşitliliği yaratarak bölgenin enerji arz güvenliğine ve gazın gazla rekabet ettiği bir piyasa yapısının oluşmasına katkı sağlayacak.

TANAP, Güney Gaz Koridoru projesinin en önemli halkasını oluşturuyor. Güney Gaz Koridoru’nun diğer parçaları ise Şahdeniz-2 doğal gaz sahası, Güney Kafkasya Boru hattı ve TAP boru hattı projesinden oluşuyor. 1,2 trilyon metreküp doğal gaz rezerviyle Şahdeniz, Azerbaycan’ın en büyük doğal gaz yatağı. Şahdeniz, Güney Gaz Koridoru’nun üretim ayağını oluşturuyor. Güney Kafkasya Boru Hattı’nın toplam uzunluğu 691 kilometre. Gürcistan sınırındaki Türkgözü köyünde TANAP’a bağlanan boru hattının 443 kilometresi Azerbaycan’dan, 248 kilometresi de Gürcistan’dan geçiyor. Proje kapsamında Güney Kafkasya Boru Hattı’nın kapasitesi genişletildi ve yıllık 7 milyar metreküpten 23 milyar metreküpe çıkarıldı.

1.850 kilometre uzunluğunun yanı sıra 56 inç çapıyla Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun ve en büyük çaplı doğal gaz boru hattı olan TANAP’ta 17,6 kilometrelik ikiz boru hattının yer aldığı deniz geçişi de yer alıyor. İnşaat sırasında kullanılan geçici tesislerle yer üstü tesisleri dışında kalan tüm sistem ve boru hattının tamamı, toprağa gömülü olacak şekilde tasarlandı ve inşa edildi. Projede kullanılan yüksek mukavemetli boru ve dirsekler (hotbends) özel olarak üretildi. Ana hat borularının yüzde 80’i ise Türkiye’de üretildi. Projede 4 adet ölçüm istasyonu, 2 adet kompresör istasyonu, 11 adet pig istasyonu, 49 adet blok vana istasyonu ile 2 adet gaz çıkışı yer alıyor.

Yapılan çalışmalar sırasında 106 arkeolojik alan keşfedildi. İnşaat çalışmaları sırasında keşfedilen 48 rastlantısal buluntu ile bu sayı 154’e çıktı. Proje kapsamında yapılan kurtarma kazılarında 1.000’den fazla arkeolojik eser gün ışığına çıkarıldı ve ilgili müze müdürlüklerinin envanterine kaydedildi. Erzurum’da bulunan Alaybeyi Höyüğü’nde yapılan incelemeler ve laboratuvar analizleri sonucunda, kalkolitik çağa (yaklaşık olarak MÖ 4750) tarihlenen bu arkeolojik alanın, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde bugüne dek tespit edilen en eski yerleşim olduğu tespit edildi.

Desteklediği sürdürülebilir projelerle bölge halkını sosyoekonomik açıdan destekleyen TANAP, projenin yatırım ve kalkınma ayağı olan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) kapsamında üç farklı fonlama mekanizması ile Türkiye’nin birçok bölgesinde sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunuyor.

Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa ayağını TAP boru hattı oluşturuyor. 878 kilometre uzunluğundaki boru hattı Türkiye-Yunanistan sınırında TANAP boru hattına bağlanıyor. Boru hattı Avrupa’da Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik denizinin altından geçerek İtalya’nın güneyinde son buluyor. 2020 yılında tamamlanması planlanan boru hattı, ilk aşamada 10 milyar metreküp kapasite ile çalışacak. Gelecekte boru hattının kapasitesi ilave kompresör istasyonları ile 20 milyar metreküpe çıkarılabilecek.

RAKAMLARLA TANAP

Boru hattının geçtiği en yüksek nokta – 2 bin 760 metre ile Erzincan Kızıldağ.

Boru hattının geçtiği en derin nokta – 65 metre ile Çanakkale Boğazı.

Boru hattının geçtiği en dik yamaç – Yüzde 30 eğimle Ilgaz Dağı.

88 milyon 664 bin 510 kişi/saat iş.

13 milyon metreküp kazı hacmi.

Yönlendirilebilir Yatay Sondaj Metodu ile 1.103 metrelik Sakarya Nehir Geçişi; 56” çapındaki boru ile bu yöntemle Avrupa’da yapılan en uzun nehir geçişi oldu.

Gürcistan sınırındaki Türkgözü köyünden ana şebekenin bulunduğu Eskişehir’e kadar 56” çapındaki 1.340 kilometrelik bölüm ilk kaynağın başlamasından 858 gün sonra tamamlandı.

Tek bir günde 10 kilometre 56” boru hattı indirilerek rekor kırıldı.

Tek bir günde 145 adet 56” ana hat borusu kaynağı (yaklaşık 2 km/g).

ALİYEV’DEN SALTUK DÜZYOL’A DOSTLUK MADALYASI

Önceki ve Sonraki Haberler