1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Azerbaycan’ın gaz ihracatı yüzde 40 arttı

Azerbaycan’ın gaz ihracatı yüzde 40 arttı

Azerbaycan’ın ilk çeyrekte doğal gaz ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 oranında arttı. İhracatın beşte üçü ise Türkiye’ye yapıldı.

Azerbaycan’ın gaz ihracatı yüzde 40 arttı

Enerji Günlüğü - Azerbaycan’ın ilk çeyrekte doğal gaz ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 oranında arttı. İhracatın beşte üçü ise Türkiye’ye yapıldı.

Azerbaycan Enerji Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılı ilk üç ayında Azerbaycan'ın doğalgaz üretimi ve ihracatı arttı. Yılın ilk çeyreğinde Azerbaycan gaz ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,5 arttırarak 5 milyar metreküpün üzerine çıkardı. 

Gaz ihracatında en büyük pay Türkiye’nin oldu. Azerbaycan yılın ilk üç ayında Türkiye’ye 3 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti. Türkiye’ye gaz ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 15,8 oranında arttı.

Azerbaycan’ın doğal gaz üretimi de ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artarak 10,4 milyar metreküp oldu.

PETROL ÜRETİMİ VE İHRACATI AZALDI

Öte yandan Azerbaycan’ın ilk çeyrekte petrol üretimi geçen yılın aynı dönemine oranla 552 bin ton azalarak 8,8 milyon ton olarak gerçekleşti. Üretimin 5,9 milyon tonu Azeri-Çırak-Güneşli, 959 bin tonu da Şah Deniz Sahası’ndan gerçekleştirildi. 

Aynı dönemde ülkenin petrol ihracatı ise yüzde 4 azalarak 7,3 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler