1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Babacan: Yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız çok yüksek

Babacan: Yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız çok yüksek

Enerji Günlüğü - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyacın çok yüksek olduğunu ve bu bağlamda güneş enerjisiyle çalışan...

Babacan: Yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız çok yüksek

Enerji Günlüğü - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyacın çok yüksek olduğunu ve bu bağlamda güneş enerjisiyle çalışan teknolojileri yakından takip ettiklerini söyledi.

Türkiye Yatırım Haftası kapsamında ABD’de bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Chicago’da Alpha Teknolojileri’nin ev sahipliğinde yapılan Uluslararası Güneş Enerjisi Ticaret Fuarında yaptığı konuşmada “ Gaz ve petrole bağımlı bir ülkeyiz. Geçen yıl 60 milyar dolarlık bir harcamamız oldu. Bu yüzden, enerji etkin çözümlere daha fazla odaklanıyoruz, farklı enerji üretim modellerine yöneliyoruz. Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacımız çok yüksek. Bu bağlamda güneş enerjisiye çalışan teknolojileri yakından takip etme ihtiyacı hissediyoruz” dedi.

“RUSYA VE JAPONYA İŞBİRLİĞİYLE İKİ NÜKLEER ENERJİ SANTRAL YAPACAĞIZ”

Türkiye’de Rusya ve Japonya işbirliğiyle iki nükleer enerji santrali yapacaklarını dile getiren Babacan, yenilenebilir enerjiyi de göz önünde bulundurduklarını ve bir çok özel sektör şirketine rüzgar ve biyokütle güneş enerjileri alanında ruhsat verdiklerini, maliyetlerin ise eskiye göre çok daha makul hale geldiğini söyledi.

“Türkiye’de güneş enerjisiyle elektrik üretmenin kapılarını açıyoruz” diyen Ali Babacan, yenilenebilir enerji tesislerinin ürettiği elektriğin satın alınması yönünde desteklerin olduğunu vurguladı. Bu alandaki fiyatların Almanya’daki kadar yüksek olmadığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, “Garanti fiyatlar getirdik, bu da birçok projenin hayata geçmesini kolaylaştırdı. Böyle bir garanti, yenilenebilir enerji projelerini kolay uygulanabilir ve finansa edilebilir hale getiriyor. Özel sektör yenilenebilir enerjiyle yakından ilgileniyor, bu konuda büyük başarı elde edeceğimizi düşünüyoruz”.

Önceki ve Sonraki Haberler