1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Bağdat, Lukoil’in Kuzey Irak’ta kazandığı ihaleye tepki vermedi…

Bağdat, Lukoil’in Kuzey Irak’ta kazandığı ihaleye tepki vermedi…

Enerji Günlüğü - Rusya’nın en büyük özel petrol üreticisi olan Lukoil şirketinin İsviçre’deki alt işletmesi Litasco, Irak’ta gaz kondens ihalesi...

Bağdat, Lukoil’in Kuzey Irak’ta kazandığı ihaleye tepki vermedi…

Enerji Günlüğü - Rusya’nın en büyük özel petrol üreticisi olan Lukoil şirketinin İsviçre’deki alt işletmesi Litasco, Irak’ta gaz kondens ihalesi kazandı. İddiaya göre söz konusu gaz kondensi Kuzey Irak bölgesinden satın alındı. Daha önce bu tür ihaleleri kazanan şirketlere sert tepki veren Irak Merkezi Yönetiminin Litasco ile ilgili açıklama yapmaması dikkat çekti. Haber ajanslarına göre Litasco, kiraladığı Cielo di Napoli tankerine 19 bin ton kondens yükleyerek ülkeden çıkardı. İhalenin Türk Powertrans şirketi tarafından açıldığı, Litasco’nun verdiği uygun fiyat teklifiyle rakiplerinin önüne geçtiği bildiriliyor. Litasco’dan konuya ilişkin yorum yapılmazken Lukoil’e yakın bir kaynak, Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant’a şirketin Bağdat’ı devre dışı bırakarak Erbil ile görüşmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.
Öte yandan Irak devlet petrol şirketi SOMO, durum ile ilgili yaptığı araştırma sonucunda Lukoil’in Kuzey Irak bölge yönetimine kâr sağlayacak petrol satın aldığının tespit edilmediğini açıkladı.
Irak’ta çalışan en büyük yabancı yatırımların arasında olan Lukoil, Basra’daki Batı Kurna-2 projesinde yüzde 75 paya sahip.

Önceki ve Sonraki Haberler