1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Bağdat ve Erbil petrol anlaşması için olumlu adım attı

Bağdat ve Erbil petrol anlaşması için olumlu adım attı

Irak merkezi hükümet ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin petrolün üretimi ve ihracatı konusunda pozitif bir anlayışa ulaştığı kaydedildi.

Bağdat ve Erbil petrol anlaşması için olumlu adım attı

Enerji Günlüğü - Irak merkezi hükümet ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin petrolün üretimi ve ihracatı konusunda pozitif bir anlayışa ulaştığı kaydedildi.

INA'nın haberine göre, Irak merkezi hükümet ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, petrol ve arazi hakları konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığı gidermek için adım attılar. Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcebbar İsmail de, Bölgesel Kürt Yönetimi ile "pozitif bir anlayışa" vardıklarını söyledi.

YENİ BİR ŞİRKET KURULMASI ÖNERİSİ

Irak Petrol Bakanı, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin petrol üretim ve ihracat operasyonlarının yönetimi için bir şirket kurulmasını önerdi.

Önerilen devlet şirketinin Irak'ın ham petrol üreten eyaletlerindeki devlet şirketlerine benzer olacağını belirten İhsan Abdulcebbar İsmail, şirket yönetiminin, teknik ve idari olarak Kürt bölgesel yetkililer ve Federal Petrol Bakanlığı ile bağlantılı olacağını kaydetti. 

Bakan, Eylül ayında Irak'ın yarı özerk Kürdistan bölgesinin hala Irak merkezi hükümetine danışmadan petrol ihraç ettiğini söylemişti.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler