1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Bahreyn’in petrol rezervleri artacak

Bahreyn’in petrol rezervleri artacak

Enerji Günlüğü - Körfez ülkesi Bahreyn’in petrol rezervleri Nisan ayında yapılan günlük 200 bin varil üretim kapasiteli keşfi ile 1 milyar varile ulaştı. Asya'da,...

Bahreyn’in petrol rezervleri artacak

Enerji Günlüğü - Körfez ülkesi Bahreyn’in petrol rezervleri Nisan ayında yapılan günlük 200 bin varil üretim kapasiteli keşfi ile 1 milyar varile ulaştı. 

Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesi olan ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasında en az petrol kaynağına sahip olan Bahreyn Krallığı’nın petrol rezervleri 1 milyar varile ulaştı. Ancak yeni keşiflerle, 80 milyar varil kaya petrolü ve 10-20 trilyon fit küp derin gaz rezervine ulaşılacak.

Bu arada Suudi Arabistan’ın Bahreyn ile ortak işlettiği Abu Safa petrol sahasından Bahreyn'in aldığı payı %75 oranında artırma planları da bulunuyor. Bu gerçekleşirse ortalama 70 dolar/varil hesabıyla Bahreyn’in gelirlerinde yaklaşık 1,5 milyar dolar artabilecek. Ebu Safa sahasında mevcut durumda günde yaklaşık 50.000 varil petrol ve 28 milyon metreküp doğal gaz üretiliyor.

Bahreyn geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı son 86 yılın en büyük petrol keşfiyle petrol üretimini ikiye katlayacak. Böylece mevcut durumda günde 200 bin varil petrol üretimi 400 bin varile çıkacak.

BAHREYN’DEN SON 86 YILIN EN BÜYÜK PETROL VE GAZ KEŞFİ!

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler