1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Bakan Eroğlu: Yıldırım hızıyla baraj ve HES’ler inşa ediliyor

Bakan Eroğlu: Yıldırım hızıyla baraj ve HES’ler inşa ediliyor

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, “DSİ’nin yatırımlarını hızlandırdık. Artık yıldırım hızıyla büyük...

Bakan Eroğlu: Yıldırım hızıyla baraj ve HES’ler inşa ediliyor

Enerji Günlüğü - Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, “DSİ’nin yatırımlarını hızlandırdık. Artık yıldırım hızıyla büyük baraj ve hidroelektrik enerji santralleri (HES) inşa ediliyor. Ama yeterli değil” dedi.

Eroğlu, Türkiye’deki 25 nehir havzasından sorumlu 25 koordinatör Valinin katıldığı Havza Yönetim Heyetleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ne su zengini ne de fakiri olduğunu ifade ederek, su kaynaklarının çok iyi şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE’DE SUSUZ ŞEHİR YOK

Prof. Dr. Eroğlu, küresel iklim değişikliği nedeniyle suyun öneminin her geçen gün daha fazla artacağına dikkati çekerek, dünyada 2,5 milyar insanın şu anda su sıkıntısı çekerken Türkiye’de susuz hiçbir şehrin bulunmadığına işaret etti.


TESİSLER 30 YIL ÖNCE İNŞA EDİLMELİYDİ

HES’ler konusunda büyük adımlar attıklarına işaret eden Eroğlu, bu tesislerin 30 yıl önce inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu, temiz enerji kaynağı olması nedeniyle bütün dünyada HES’lerin teşvik edildiğini belirterek, “Bütün ülkeler hidroelektrik enerji potansiyelinin neredeyse yüzde 85-90'ını yıllar önce bitirmişler. Yabancılar eskiden bizimle ‘su akıyor siz bakıyorsunuz’ diye alay ediyordu. Bu konuda DSİ’nin yatırımlarını hızlandırdık. Artık yıldırım hızıyla büyük baraj ve hidroelektrik enerji santralleri inşa ediliyor. Ama yeterli değil. Özel sektörün potansiyelini de devreye sokuyoruz” diye konuştu.

PASTADAN PAY ALAMAYACAK BAZI MİHRAKLAR HES'LERİ ELEŞTİRİYOR

HES’ler devreye girdikçe enerji pastasından payların azaldığını dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, bu nedenle bazı mihrakların eleştirilerinin söz konusu olduğunu kaydetti.

SU ARTIK HAVZA BAZLI YÖNETİLİYOR

Eroğlu, artık bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de suyun havza bazlı yönetildiğini ifade ederek, bu toplantıyı da katılımcıları bilgilendirmek ve düşüncelerini almak amacıyla düzenlediklerini bildirdi.

Havzaların artık bütüncül olarak ele alınacağını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu çalışmaların 40 – 50 yıl sonrasının teminatı olacağını kaydetti. Eroğlu, Türkiye’nin su açısından geleceğini çok iyi planlamak ve yönetmek zorunda olduğunu vurgulayarak, bu bilinçle hareket edip çalıştıklarını bildirdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler