1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Bakan Yıldız, “Enerji ithalatının yarısından fazlası ulaşım sektörünün”

Bakan Yıldız, “Enerji ithalatının yarısından fazlası ulaşım sektörünün”

Enerji Günlüğü- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “"Sürekli deriz, 'enerji ithalatımız 60 milyar dolar' diye. Bunun 33 ila 35 milyar doları,...

Bakan Yıldız, “Enerji ithalatının yarısından fazlası ulaşım sektörünün”

Enerji Günlüğü- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “"Sürekli deriz, 'enerji ithalatımız 60 milyar dolar' diye. Bunun 33 ila 35 milyar doları, yani yarısından daha fazlası ulaşım sektöründe ham petrol ve onun ürünleriyle alakalı olan ithalattır.” dedi.

HAM PETROL İTHALATI 33-35 MİLYAR DOLAR

Kayseri temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, toplu taşıma araçlarının tercih edilerek, enerji maliyetlerinin hafifletilebileceğini söyledi. Vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını fazlaca kullanmalarını isteyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Sürekli deriz, 'enerji ithalatımız 60 milyar dolar' diye. Bunun 33 ila 35 milyar doları, yani yarısından daha fazlası ulaşım sektöründe ham petrol ve onun ürünleriyle alakalı olan ithalattır. Yani her birimizin kullandığı araçlardır. Bireysel olarak kullanılan araçlar bunda en fazla payı teşkil etmektedir. Kullandığımız doğalgazdan daha fazla petrol ve ürünlerini kullanmaktayız. O yüzden olabildiğince çoklu ve toplu taşıma araçlarıyla bunları kullanmamız lazım."

"ENERJİ MALİYETLERİ CARİ AÇIĞI ETKİLİYOR"

Enerji maliyetlerinin cari açığı etkilediğini dile getiren Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üç gün önce Konya-Karaman tarafında programımız vardı. Trenle oraya geçtik. Toplantımızı yaptık sabah 07.00'de. Sordum 'her birimizin taşıma maliyeti ne kadardır' diye. Ben Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a bu vesileyle teşekkür ediyorum. İlgili arkadaşlar 1,5 lira civarında Konya'ya gidiş maliyetimizin olduğunu söyledi. Yani bizim 400 kişilik trenle Konya'ya gidişimiz ancak 4 araçla gidişimize denk. O yüzden inşallah Ankara-İstanbul arası hızlı tren de açıldığında hep beraber o trenleri tercih edeceğiz. İstanbul'a da benzer fiyatlarla gittiğimizi göreceğiz. Belki de uçakları bile bu kadar kullanmayacağız. O açıdan hem şehirlerimizde hem de şehirler arasında olabildiğince toplu taşıma araçlarıyla gidiyor olmamız bizim cari açıkla alakalı koyacağımız katkı demektir."

“AFGANİSTAN İLE İYİ BİR ANLAŞMA YAPTIK”

Bakan Yıldız ayrıca, "Afganistan'da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı olarak geçtiğimiz hafta iyi bir anlaşma yaptık. Ortaklarımızla beraber 150 milyon dolarlık iki tane blokta petrol aramayla alakalı anlaşmayı imzaladık. Afganistan hükümetiyle de bu anlaşma onaylandı" dedi.

Bakan Yıldız şöyle devam etti, “Afganistan'da siyasi istikrarın sürdürülebilir olması için yeraltı kaynaklarının mutlaka harekete geçmesi lazım. Bizim bu yaptığımız işlem yalnızca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın arama faaliyeti değildir. Afganistan'ın normalleşmesi ile alakalı bir süreçtir. İnşallah başarılı olacağımıza inanıyoruz. Çünkü 3 tane ortakla beraber orada çalışmayı başlatıyoruz. Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." 

Önceki ve Sonraki Haberler