1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Bakan Yıldız; GE, tasaruflu LED`lerle yüzde 45 tasarruf sağladı

Bakan Yıldız; GE, tasaruflu LED`lerle yüzde 45 tasarruf sağladı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'deki sokak aydınlatmalarının Hazineye maliyetinin yıllık 1,2 milyar lira (600...

Bakan Yıldız; GE, tasaruflu LED`lerle yüzde 45 tasarruf sağladı

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'deki sokak aydınlatmalarının Hazineye maliyetinin yıllık 1,2 milyar lira (600 milyon dolar) civarında olduğunu söyledi. 

Bakan Yıldız, General Electric (GE) Dünya Üst Yöneticisi (CEO) Jeffrey Immelt'i kabulünde yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin yeni şartlarıyla birlikte tasarruflu LED'lerin ve diğer donanımların uygulanması aşamasındayız. Bu konuda GE'ye pilot bir bölge vermiştik. Burada yapılan çalışmada yüzde 45'lik fiili bir tasarruf söz konusu oldu. Fiili durumda bu tasarrufun olması karşılıklı güveni daha da pekiştirdi” dedi.

"SOKAK AYDINLATMASI MALİYETİNİ AZALTMAK İÇİN YATIRIM GEREKLİ"

Bakan Yıldız ayrıca, GE ile Türkiye'de işbirliği yapacakları çok geniş alanların olduğunu belirtti. Türkiye'deki sokak aydınlatmalarının Hazineye maliyetinin yıllık 1,2 milyar lira (600 milyon dolar) civarında olduğuna dikkati çeken Bakan Yıldız, “Bu maaliyetin tasarruflu hale getirilebilmesi için önemli bir yatırım gerekiyor. O yatırımın da Türkiye'de yerli üretim şeklinde olması gerektiğini belirtmiştik. Uluslararası firmalar bu noktada yatırımlar gerçekleştirebileceklerini söylemişlerdi. Belki de GE ile olan toplantımızda bunları da gündeme alacağız” dedi. 

"RÜZGAR KURULU GÜCÜNÜ ARTTIRACAĞIZ"

Rüzgarın Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarında önemli bir yer tutacağını da vurgulayan Yıldız, "Şuan 2 bin 600 MW civarında fiili olarak işleyen ve 5,8 milyar kWh elektrik elde ettiğimiz bir yapı kurduk. Bu yeterli değil daha da artıracağız. GE ile farklı bir model olabilir mi bunları konuşacağız" diye konuştu.

GE’DEN TÜRKİYE’YE 900 MİLYON DOLAR YATIRIM

GE Dünya CEO'su Jeffrey Immelt de firmalarının Türkiye'deki enerji yatırımlarının kendileri için çok önemli bir alan olduğunu belirterek, “Rüzgar, gaz türbinleri ve LED ampüller gibi önemli projeleri sizlerle görüşmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Immelt, geçen yıl kendilerinin Türkiye'de 900 milyon Dolara yakın yatırım yapacaklarına yönelik taahhütlerine sadık kalacaklarını bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler