1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Bakan`dan enerji fiyatlarında artış sinyali!

Bakan`dan enerji fiyatlarında artış sinyali!

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolardaki on kuruşluk artışın enerjiye 4 milyar dolar ek yük getirdiğini söyleyerek fiyat artışı değerlendirmesini...

Bakan`dan enerji fiyatlarında artış sinyali!

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolardaki on kuruşluk artışın enerjiye 4 milyar dolar ek yük getirdiğini söyleyerek fiyat artışı değerlendirmesini bu hafta yapacaklarını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, döviz ve petroldeki artışlar nedeniyle enerji fiyatlarında artış olabileceği sinyali verdi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu ve beraberindeki heyeti, bakanlıkta kabul eden Bakan Yıldız, yoğunlaşan kış koşullarına karşı hazırlıkların yapıldığını söyleyerek, "Doların 2 liradan 2.10 liraya kadar çıkması bize 4 milyar dolar ek yük getiriyor. Dövizdeki artış sonrası durumumuzu bu hafta değerlendireceğiz" dedi.

‘AY SONUNDA BU DEĞERLENDİRMELERİ YAPACAĞIZ’

Dolar geçen hafta bankalararası piyasada 2.0947 lira ile tüm zamanların rekorunu kırması nedeniyle elektrik ve doğalgazda fiyat artışı olup olmayacağı ile ilgili Yıldız, "Onun için biraz daha süremiz var. Ay sonunda bu değerlendirmeleri yapacağız. Ama önemli olan bunları vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kuruyor olmaktır, bizim de çaba ve gayretlerimiz budur" dedi.

‘PETROL, IRAK'IN PETROLÜDÜR’

Test amaçlı Kuzey Irak petrolünün önce Silopi'ye daha sonra Ceyhan'a geldiğini kaydeden Yıldız, "Akış da bundan sonra başlıyor olacaktır. Akış zamanını önümüzdeki hafta değerlendiririz" dedi.

Başından beri Merkezi Irak Hükümeti yetkililerinin, onların tespit ettiği kişilerin refakatiyle beraber bu işin başlayacağını söylediklerini hatırlatan Yıldız, "Her zaman tekrar ediyorum, bu petrol Türkiye'nin petrolü değildir. Bu petrol, Irak'ın petrolüdür. O yüzden her tür miktarına onların paralandırmasına kendilerinin refakat etmesi kadar tabii ve doğru bir şey yoktur. Bu şekliyle de inşallah işlem başlamış olacak" dedi.

BAĞDAT’IN TAVRI OLUMLU

Bağdat'ın enerji konusundaki açıklamalarını yapıcı bulduklarını kaydeden Yıldız şöyle devam etti:"Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin açıklamalarını da son derece yapıcı ve olumlu buluyoruz. Kuzey Irak petrolleri, dolayısıyla Irak'ın petrollerinin dünyaya Türkiye üzerinden açılabileceğini söyledi ve 3 tane temel şartından bahsetti. Bu temel şartların Türkiye'nin ister kamu şirketleriyle, ister özel sektör şirketleriyle beraber sözleşmelere dercedilen, sözleşmelerin içerisinde bulunan noktalar olduğunu söylemem lazım. Miktarın tespit edilmesi, Bağdat tarafından aynı şekilde bunların tesbiti, bunların paralandırılması ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in yüzde 5'lik savaş tazminleriyle alakalı blokajın bulunması... Bunların her birisi o sözleşmelerde yer aldığı için, bu, Irak'ın normalleşmesine, gelişmesine ve gelirlerinin artmasına inşallah yol açacaktır. O yüzden Şehristani ile Bağdat'ta yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu petrolün de buradan akacağına inanıyorum."

AKSAKLILAR OLABİLİYOR

Meteorolojik verilerin bu haftanın daha da soğuk geçeceğini gösterdiğini ifade eden Yıldız, "Hazırlıkları yaptık. Özellikle doğal gazın hem elektrik tüketiminde hem de meskenlerde kullanılmasıyla alakalı hazırlıklarımızı yaptık. Ancak borularla, LNG'yle geliyor. Önceki hafta LNG tankeri 2 gün yanaşamamıştı fırtınadan dolayı. Bu tür aksaklılar olabiliyor. Borulama sistemlerinde, kompresör sistemlerinde sıkıntılar olabiliyor. Bu yalnızca ülkemizden değil, aynı zamanda Rusya'nın doğalgaz boru hattı yaklaşık 4 bin kilometreden geliyor. Ümit ediyoruz ki oralarda bir aksaklık olmaz" diye konuştu.

‘İNTES’İN YENİ YÖNETİMİNİN DE ÜLKE İÇİN İYİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞINA İNANIYORUM’

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası İNTES’in Türkiye’nin kalkınmasına, büyümesine, uluslararası alandaki mühendislik hizmetlerine katkı koyan şirketlerden oluştuğunu vurgulayan Yıldız, sendikanın yeni yönetiminin de ülke için iyi çalışmalar yapacağına inandığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler