1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bali: Güneşin önü tam olarak açılmadı

Bali: Güneşin önü tam olarak açılmadı

Enerji Günlüğü - IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, Türkiye pazarında güneş enerjisi ile ilgili çok ciddi aşamalar kaydedildiğini ancak yine...

Bali: Güneşin önü tam olarak açılmadı

Enerji Günlüğü - IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, Türkiye pazarında güneş enerjisi ile ilgili çok ciddi aşamalar kaydedildiğini ancak yine de güneşin önünün tam anlamıyla açılmadığını söyledi.

Çetin geçen kış mevsimi nedeniyle Türkiye’de enerji sıkıntısı bir kez daha baş gösterirken, IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, sorunun çözümünün, güneş enerjisi sistemleri gibi alternatif kaynaklara yönelmekte olduğunun altını çizerek, güneşin önünün tam anlamıyla açılmadığını ifade etti.

IBC SOLAR olarak, 2010 yılında girdikleri Türkiye pazarında güneş enerjisi ile ilgili çok ciddi aşamalar kaydedildiğini de belirten Hayri Bali, yine de güneşin önünün tam anlamıyla açılmadığını ifade etti. Bali, “Bugünün koşullarında şartlar iyileştirilmiş dahi olsa, güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenleri çok uzun, yorucu ve zor görünen bir prosedür dizisi bekliyor. Bu da yatırımcıyı uzak tutuyor. Oysa ki lisanslı GES projeleri için 600 MW’lık başvuru kapasitesine toplamda 9 bin MW’lıktalep geldi. Bu rakam, Almanya’nın kurulu güneş enerjisi gücünün dörtte biri… Yani, bu kapasitenin tümünün kurulumuna bu güne kadar izin verilseydi, gereksiz prosedürler nedeniyle zaman kaybedilmeseydi, yatırımcılar yıldırılmasaydı ve bugün Türkiye’de 9 bin MW’lık GES kurulu olsaydı, ‘suyumuz bitti, doğalgaz sıkıntısı var, kömür alalım’ demeyecektik." dedi.

IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, enerjide dışa bağımlılığın getirdiği sorunların giderilmesinde hammaddesine sahip olduğumuz güneş enerjisi santrallerinin kritik rolüne dikkat çekerek, “Güneş enerjisi tek başına bir çözüm değil elbette ancak, önümüzde bir Almanya örneği var. Kurulu güçlerinin yüzde 30’unu güneş enerjisinden karşılıyorlar. Hal böyle olunca, soğuklar nedeniyle yaşadığımız sıkıntılara da düşmüyorlar, çünkü tek bir kaynağa bağımlı değiller.” dedi.

GES İLE UCUZ ENERJİ ÜRETEBİLİRİZ

Türkiye’nin en az güneş alan bölgesinin bile Almanya’nın en güneşli bölgesinden daha fazla ışınıma sahip olduğunu belirten Hayri Bali, “Almanya’da 1 olan ışınım miktarı Türkiye’de 1,6’dır. Bu demek oluyor ki, biz aynı enerjiyi çok daha ucuza mal edebiliriz. Üstelik ürettiğimiz enerjinin hammaddesine para vermek zorunda da değiliz. Doğalgaz, petrol gibi enerji kaynaklarına ulaşmak istediğimizde o gün geçerli olan dünya fiyatları üzerinden almak zorundayız, dolayısıyla dışa bağımlıyız. Güneşte ise durum öyle değil; ülkemizin güneşi ile bu alanda Avrupa’da lider olan Almanya’dan çok daha ucuza elektrik üretebiliriz.” sözleriyle güneş enerjisi konusunda teşviklerin artması, prosedürün de kolaylaşması gerektiğini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler