1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Balıkesir’de bor karbür tesisi kurulacak

Balıkesir’de bor karbür tesisi kurulacak

Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferleri İmza Töreni'nde konuşan Albayrak, Balıkesir'de bor karbür tesisi kurulacağını söyledi.

Balıkesir’de bor karbür tesisi kurulacak

Enerji Günlüğü - Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferleri İmza Töreni'nde konuşan Albayrak, Balıkesir'de bor karbür tesisi kurulacağını söyledi.

Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferleri İmza Töreni'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Baknaı Berat Albayrak, Eti Maden ve Çinli Dalian Jinma arasında imzalanan maden anlaşması kapsamında Balıkesir’de bor karbür tesisi kuracaklarını dile getirirken ayrıca bu tesis ile 400 dolardan 400 bin dolara çıkan bir katma değer oluşacağını ifade etti.

İmza töreninde sahip olunan kaynak ve rezerv miktarının önemli olmadığını, bu rezervlerin ne kadarının işlendiğinin önemli olduğunu ifade eden Albayrak, “Bugün burada dünyanın en büyük iki şirketi protokol imzalıyor. Bu protokolle yüksek teknolojili bor karbür tesisi kuruyoruz. Bundan sonraki süreç yüksek teknolojiyle, bor karbür teknolojisiyle bor karbüre dönüştürülmüş ürünler, dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element. Bor karbüre dönüştürdüğünüzde yaklaşık 40 bin dolara kadar bir mamule dönüşüyor. Peki bor karbür nedir? Madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturduğumuz, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknoloji. Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek, zırh levhalar, seramik, eğimli kıvrımlı olanların helikopter zırhlarında, nükleer santral nötronları, tutucular noktasında, en sonda zırh ve yelek dediğimiz, özellikle savunma sanayiimizdeki en stratejik ürüne dönüştürülecek bir ekosistem oluşturarak iki şeyi başarmış oluyoruz” diye konuştu

BOR, PAZAR PAYI EN HIZLI BÜYÜYEN ÜRÜN

Dünyada maden teknolojileri ile bor Pazar payının yükseldiğini dile getiren Albayrak konuşmasına şöyle devam etti, “Bor karbür, savunma sanayiimizin geliştirilmesi ve yerlilik oranımızın artırılması anlamında da çok kritik bir önem taşıyor. Dışa bağımlılık azalacak. Bazen parasını veriyorsunuz alamıyorsunuz. Bor karbür yüksek ısıya dayanma özelliğiyle savunma sanayiimizin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak.”

YÜZDE 73'Ü TÜRKİYE'DE

Bununla birlikte bor nitrür’ün de kullanım alanı olarak stratejik bir ürün olduğunu dile getiren Albayrak, “Bor nitrür, yüksek sıcaklığa dayanıklılığıyla atom reaktörleri, uçak ve roket motorları gibi çok önemli alanlarda kullanılma özelliğine sahip stratejik bir ürün. Bor nitrür de tonu on binlerce dolar olan ürünlerin dönüşümü konusunda önemli bir kapı açacak. Dünyadaki en kaliteli bor rezervlerinin yüzde 73'ünden fazlasına sahip bir Türkiye. Eti Maden şirketimiz, bu oranı daha da yukarıya çekecek bir keşif süreciyle yüzde 80 hedef koydu. Bunun üretiminde dünyada lider konumdayız” dedi.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler