1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Banvit’in atık suları buhara dönüşecek

Banvit’in atık suları buhara dönüşecek

Banvit, Bandırma’daki tesislerinin atıksularından elde edilen çamurun yakılmasıyla elde edilen buharı kullanacak.

Banvit’in atık suları buhara dönüşecek

Enerji Günlüğü - Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yer alan Banvit’in tesislerindeki atıksular arıtılacak. Atık çamur yakılarak buhar elde edilecek.

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş. soğuk hava deposu ve kesimhane şubesine ait atıksular tesis bünyesinde yer alan Endüstriyel Atıksu Arıtma tesisinde arıtılıyor. İneva Çevre Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. işletmesi tarafından Balıkesir İli, Bandırma İlçesinde bu atıksuların endüstriyel atıksu arıtma tesisinde arıtılmasından kaynaklanan atık çamurun Arıtma Çamuru Bertaraf (Yakma) tesisinde bertarafı gerçekleştirilecek. 

Yakma işlemi sırasında üretilecek ısı, buhar üretimine yönelik olacak. Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş. ile İneva Çevre Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. arasında buhar anlaşması bulunuyor. 

7 milyon TL değerindeki proje, arıtma tesisinde oluşan arıtma çamurunun Bertaraf (Yakma) tesisinde hammadde olarak kullanılması, böylelikle bertaraf (yakma) işlemi sırasında üretilen ısının, buhar üretiminde kullanılması ve buharın Banvit işletmesinde üretim sürecinde en elverişli biçimde kazanılması esasına dayanıyor. Arıtma çamurunun susuzlaştırılması için dekantör kullanılıyor. Dekantörde 45-55 ton/gün arıtma çamuru oluşuyor. Oluşan çamurun bertarafı 60 ton/gün kapasiteli akışkan yataklı reaktörde gerçekleştirilecek.

Enerji Günlüğü  

 

Önceki ve Sonraki Haberler