1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Barbaros RES`in türbinleri GE`den

Barbaros RES`in türbinleri GE`den

Enerji Günlüğü - General Electric, Türkerler Holding'in Tekirdağ'da kuracağı Barbaros RES için dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbini sağlayacak.General...

Barbaros RES`in türbinleri GE`den

Enerji Günlüğü - General Electric, Türkerler Holding'in Tekirdağ'da kuracağı Barbaros RES için dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbini sağlayacak.

General Electric (GE), Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2-103 rüzgar türbininin tedariğine ilişkin anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım hizmetini de içeriyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak GE ile işbirliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye ekledi.

Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh elektrik üretecek. Buna ek olarak, aynı zamanda yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçilecek.

Akıllı bir türbin olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlıyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği rakamlarına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW.

Önceki ve Sonraki Haberler