1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bartın Üniversitesi’nde güneş enerjili tekne yapılıyor

Bartın Üniversitesi’nde güneş enerjili tekne yapılıyor

Enerji Günlüğü - Bartın Üniversitesi Kurucaşile Meslek Yüksek Okulu Gemi İnşaatı Programında güneş enerjisiyle çalışan hibrit motorlu bir tekne...

Bartın Üniversitesi’nde güneş enerjili tekne yapılıyor

Enerji Günlüğü - Bartın Üniversitesi Kurucaşile Meslek Yüksek Okulu Gemi İnşaatı Programında güneş enerjisiyle çalışan hibrit motorlu bir tekne yapılıyor.

İHA’ nın haberine göre, Kurucaşile MYO, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında gerçekleştirdiği proje kapsamında ilçede ahşap tekne imalatı atölyesi kuruldu.Kurulan atölyede bölüm öğrencileri, öğretim görevlileri eşliğinde projesini çizdikleri güneş enerjisiyle çalışan hibrit motorlu tekne yapımına başladılar.

Bartın Üniversitesi Kurucaşile MYO Gemi İnşaatı Programı Öğretim Görevlisi Sabri Alkan yaptığı açıklamada, 'Mesleki eğitimin önemini düşünerekten, buradaki atölyemizde öğrencilerimize birebir uygulamalı gerçek bir tekne üretimini öğretmeye çalışıyoruz. Teorik derslerle üretimini anlatmaya çalışıyoruz. Bu teknemiz ahşap tekneler içinde biraz özellikleriyle ön plana çıkan bir tekne olacak. Dizel ve elektrik gücüyle çalışan hibrit bir tekne olacak. Teknenin üst tarafı tasarlandığında üzerlerinde panelleri olan, güneş enerjisiyle beslenen hibrit bir tekne ortaya çıkacak' dedi.

Kurucaşile MYO Gemi İnşaatı Programı'nda görevli Öğretim Görevlisi Serkan Altın ise, şöyle konuştu: 'MYO buraya gemi inşaatı programı açmasıyla birlikte ustalar vasıtasıyla ilerleyen meslek, biraz daha bilimsel anlam kazanmıştır. Bu sayede ustaların icra ettiği bu mesleği tekniker anlamında, bizimde mühendislik bilgilerimizle biraz daha geniş kapsamlı bir şekilde yürüyeceğine, bizimde katkımız olacağına inanıyoruz.'

Tekne yapımında görev alan öğrenciler, atölyede çalışmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, 'Teknemiz geleceğe yönelik olacak. Herhangi bir egzoz dumanı olmayacak. Genelde güneş enerjisiyle çalışacak. Bu iş üzerine plan yapıyoruz. Hocalarımız bize yardımcı oluyor' dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler