1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Barzani: Exxon, bize verdiği taahhüdün arkasında

Barzani: Exxon, bize verdiği taahhüdün arkasında

Enerji Günlüğü - Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Amerikan petrol devi Exxon Mobil'in, daha önce kendileriyle imzaladığı petrol anlaşmasında yer alan...

Barzani: Exxon, bize verdiği taahhüdün arkasında

Enerji Günlüğü - Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Amerikan petrol devi Exxon Mobil'in, daha önce kendileriyle imzaladığı petrol anlaşmasında yer alan taahhütlerinin arkasında olduğunu duyurdu.
Kuzey Irak petrolünün kontolü ve paylaşımı konusunda Exxon Mobil ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi arasında imzalanan anlaşmanın Bağdat'ta yarattığı rahatsızlık sürüyor. Merkezi Bağdat hükümeti, güneydeki dev petrol sahalarında çalışma yasağı getirmesine rağmen Exxon Mobil, Kuzey Irak ile imzaladığı petrol anlaşmasını uygulamakta kararlı. Mesut Barzani'nin başında bulunduğu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin resmi internet sitesinde yer alan bir açıklamada, Barzani'nin ABD'ye yaptığı resmi ziyarette Exxon'un patronu Rex Tillerson ile görüştüğü bilgisi yer alıyor. Açıklamaya göre Tillerson, Exxon Mobil'in daha önce imzaladığı kontratların arkasında durduğunu Barzani'ye iletti. Açıklamaya göre Exxon Mobil, Kuzey'deki çalışmalarına devam edecek ve bu konuda verdiği yükümlülüklerinin de arkasında.

 

Önceki ve Sonraki Haberler